İztuzu Plajı davasında son durum ne?

İztuzu Plajı davasında son durum ne?

Muğla 1. İdare Mahkemesi, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında imzalanan protokolün iptali istemiyle açtığı davayı reddetti.
Muğla 1. İdare Mahkemesi, DALÇEV'in, İztuzu Plajının işletme hakkının kendisinde olduğunu gerekçesiyle, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arasında imzalanan protokolün iptali istemiyle açtığı davayı reddetti. 


AA


Bu haber Haberler Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


Muğla 1. İdare Mahkemesi, Dalyan Çevre Geliştirme Turizm İnşaat Emlak ve Otel AŞ'nin (DALÇEV), İztuzu Plajının işletmesiyle ilgili, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokolün iptali istemiyle açtığı davayı reddetti.Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından alınan kararda, İztuzu Plajı gibi yerlerin işletme hakkının özel bütçeli idarelere ihale edilmeksizin verilebileceğinin açıkça düzenlendiği, protokol imzalanan üniversitenin de bu kapsamda olduğu ifade edildi. İztuzu Plajının Çevre ve Şehircilik Bakanlığının gözetim ve denetiminde bulunduğu, bakanlığın sözü edilen yerin, nasıl ve kiminle işletilmesi gerektiği konusunda yasal olarak irade sahibi olduğu, ihale dışı olarak bu yerlerin üniversiteye işletme hakkının verilmesinin, ilgili mevzuatta yer aldığı belirtilen kararda, "Davaya konu işlemde hukuka aykırılık görülmemiştir." ifadelerine yer verildi.Mahkeme tarafından, davanın reddine, oluşan yargılama giderlerinin davacı üzerine bırakılmasına oy birliği ile karar verildiği ifade edildi.


"Gereği acilen yerine getirilmeli"


İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu Sözcüsü avukat Berna Babaoğlu Ulutaş yaptığı açıklamada, "Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına DALÇEV'in açtığı protokolün iptali davasını DALÇEV kaybetmiştir. Bu karar plajda DALÇEV'in hiçbir hakkı olmadığını bir kez daha teyit etmektedir. Muğla İdare Mahkemesinin 6 Mayıs 2016 tarihli kararına rağmen hala plajı DALÇEV'den tahliye etmeyen yetkililer suç işlemektedir." açıklamasında bulundu.


"Gerekli görürsek temyize gideriz"


DALÇEV AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise söz konusu plajın üniversiteye bilimsel çalışma için verildiğini, plajda işletme hakkının kendilerinde olduğunu iddia etti.Oruç, "Üniversitenin bilimsel amaçlı protokolü devam ediyor. Takdir bakanlığımızındır. Ancak üniversite işletme hakkı bizde olan bir numaralı büfede işgalcidir. Bu Yargıtay kararı ile sabittir. Zaten üniversitenin protokol başlığı bilimsel çalışma amaçlı, ticari amaçlı değil." diye konuştu.Oruç, üniversitenin bilimsel çalışmalarına katkıda bulunmaya hazır olduklarını ve gerekli görürlerse mahkeme kararını temyize götürebileceklerini sözlerine ekledi.


Olay


Ortaca Belediyesi tarafından işletilen İztuzu Plajı, 11 Haziran 2014 tarihinde Muğla Valiliği bünyesinde kurulmuş olan, Muğla Çevre Koruma Vakfı Turizm Limited Şirketinin (MUÇEV) yaptığı ihaleyle, özel girişim DALÇEV'e verilmişti. Bunun üzerine Ortaca Belediyesi ihalenin iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesinde dava açmıştı. Mahkeme, ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiş, karşı taraftan yapılan itiraz üzerine aynı mahkeme yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı. MUÇEV, 10 Kasım 2014 tarihinde İztuzu'nun boşaltılması için belediyeye yazı göndermişti. Belediyenin tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi üzerine işlem, 10 gün ertelenmiş, bir süre sonra mahkeme, Ortaca Belediyesinin talebi üzerine tahliye kararının yürütmesini durdurmuştu.Belediyenin, Valilik aleyhinde Muğla 2. İdare Mahkemesine açtığı davada ise plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmişti. Kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu Plajının işletmesini, imzalanan protokolle MSKÜ'ye vermişti.Üniversite yetkilileri de geçtiğimiz hafta İztuzu Plajının özel firma tarafından işgal edildiği iddiasıyla tutanak tutarak Ortaca Kaymakamlığına şikayette bulunmuştu.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Muğla Valiliğine gönderilen yazıda, "İztuzu Plajı'nın DALÇEV AŞ tarafından işgal edildiği iddiasıyla kolluk kuvveti marifetiyle ivedi olarak boşaltılması" istenmişti.HaberlerHaber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


DALÇEV A.Ş.’nin açtığı, İztuzu Plajının işletme hakkının kendilerinde olduğu yönündeki dava Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.


Muğla 1. İdare Mahkemesi, DALÇEV A.Ş.’nin açtığı, İztuzu Plajının işletme hakkının kendilerinde olduğu yönündeki davayı reddetti.


Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından alınan kararda özetle, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü arasında Dalyan Ağzı mevkii ile ilgili olarak protokol imzalandığı, ancak buranın MUÇEV tarafından DALÇEV’e devrettiği, açılan davalardan sonra ilgili Bakanlıkça MUÇEV protokolünün feshedilmesi üzerine DALÇEV ile yapılan sözleşmenin de feshi yoluna gidilerek Muğla 2. İdare mahkemesine işletme hakkının DALÇEV’de olduğu iddia edilerek iptali davası istendiği" belirtildi.


YETKİLİLER SUÇ İŞLEMEKTEDİR


Kararın sonunda ise yapılan değerlendirme sonucunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile ilgili bakanlık arasında davaya konu işlemde hukuka aykırılık görülmediğinden 06.05.2016 tarihinde davanın reddine oy birliği ile karar verildiği açıklandı.


İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu Sözcüsü Av. Berna Babaoğlu Ulutaş yaptığı açıklamada, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na DALÇEV’in açtığı protokolün iptali davasını DALÇEV kaybetmiştir. Bu karar plajda DALÇEV’in hiçbir hakkı olmadığını bir kez daha teyit etmektedir. Muğla İdari mahkemesinin 6 Mayıs 2016 tarihli kararına rağmen hala plajı DALÇEV’den tahliye etmeyen yetkililer suç işlemektedir” dedi.


"TAKDİR BAKANLIĞIMIZINDIR"


Dalçev A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Oruç ise, plajda ticari işletme hakkının kendilerinde olduğunu ileri sürerek, "Üniversitenin bilimsel amaçlı protokolü devam ediyor. Takdir bakanlığımızındır. Ancak üniversite işletme hakkı bizde olan 1 numaralı büfede işgalcidir. Bu Yargıtay kararı ile sabittir. Yargıtay haklılığımızı onamıştır. Zaten üniversitenin prokol başlığı bilimsel çalışma amaçlı, ticari amaçlı değil. Üniversitenin bilimsel çalışma yapabileceği bir ziraat fakültesi yok" diye konuştu.


Star