Julius Meinl, inşaat şirketini batırdı; Karaköy'de kahveci açtı!

Julius Meinl, inşaat şirketini batırdı; Karaköy'de kahveci açtı! Julius Meinl, inşaat şirketini batırdı; Karaköy'de kahveci açtı!

Avusturyalı işadamı Julius Meinl, inşaat sektöründe başarısız olduğu için ayrıldığı Türkiye’ye ailesinin işi olan kahve ile geri döndü. Yeni şirket kuran Meinl, Karaköy’de kahve dükkanı açtı
Avusturya’nın en köklü ve zengin ailelerinden Julius Meinl’ın 5. nesil temsilcisi Julius Meinl, 2009’da Türkiye’deki inşaat şirketi Meinl European Land’ı batırdıktan sonra ayrıldığı İstanbul’a bu kez coffee shop’la döndü. 2008 yılında Türkiye’de birçok inşaat projesi yapmak için anlaşmalar yapan Meinl’ın şirketi, 2009’da küresel ekonomik kriz nedeniyle sıkıntıya girdi.


Murat Vargı Holding’le Samsun’da otel yapmak için anlaşan ve yaklaşık 40 milyon dolar alan Meinl’ın şirketi taahhütlerini yerine getiremeyince Türkiye’deki şirketini Citigroup ve İsrailli Gazit’e satarak ayrılmıştı. Kendi ülkesinde dolardırıcılık suçlamasıyla yargılanan ve yüz milyonlarca dolarlık kefaletle serbest kalan 5. nesil Julius Meinl’ın adı o tarihten sonra Türkiye’de pek duyulmuyordu. Ancak Meinl, bu kez 1800’lü yıllardan beri ailesinin yaptığı ve en iyi bildiği iş olan kahve dükkanıyla Karaköy’de ortaya çıktı. Aynı zamanda paketlenmiş kahve, çay, mobilize coffee shop satışı da yapan Meinl, Türkiye’de Julius Meinl Gıda Sanayi isimli de bir şirket kurdu.