Kağıthane'de yıkım gerginliği!

Kağıthane'de yıkım gerginliği! Kağıthane'de yıkım gerginliği!

Çağlayan Mahallesi'nde bulunan Sadabad Öğrenci Yurdu'nun yıkımı için Kağıthane Belediye ekipleri çalışmalara başladı. Yurt önünde bir araya gelen vatandaşlar, yıkımı engellemeye çalıştı.Kağıthane Belediye ekipleri, yıkım için sabah saatlerinde TOMA destekli polisler eşliğinde Çağlayan Mahallesi'nde bulunan Sadabad Öğrenci Yurdu'na geldi.

NTV'de yer alan habere göre; yurt önünde bir araya gelen vatandaşlar, yıkımı engellemeye çalıştı. Polis ekipleri, kalabalığa biber gazıyla müdahale etti.

Vatandaşların bölgeden uzaklaştırılmasıyla 5 katlı yurt binasının iş makinesiyle yıkımına başlandı. Ekiplerin yıkım çalışmaları devam ediyor.

Kağıthane Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Çağlayan Mahallesi'nde bulunan Sadabad Öğrenci Yurdu ve Lojman binasının risk tespiti için Kağıthane Kaymakamlığının isteğiyle 31 Ocak 2017'de saha çalışmasının yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, yapının betonarme kısımlarından alınan numunelerden hazırlanıp risk tespit raporu kapsamında yurt ve lojman binasının "depreme karşı statik yönden tehlikeli, can ve mal güvenliği açısından riskli" olduğunun belirlendiği kaydedildi.

Ayrıca söz konusu alanda kalan kişilerin, 2017 yılında bu rapora yaptığı itirazın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedildiği kaydedilen açıklamada şöyle denildi: "Bugün yıkımı gerçekleştirilen yurt ve lojman binasının bulunduğu alan, 1979 yılında hazine arazisi üzerine kaçak olarak ruhsatsız ve izinsiz olarak yapılmıştır. Arazinin mülkiyet sahibi Hazine'dir."

Sadabat Eğitime Hizmet ve Kültür Derneği tarafından yapılan açıklamada ise yıkım kararı için bildirimde bulunulmadığını iddia ederek şu açıklamalarda bulundu:

"Buna gerekçe olarak da binanın eski ve yıpranmışlığı ifade edilmektedir. Halbuki belediye tarafından kabul edilen sertifikalı kuruluşlarca verilen raporlara göre binamız sağlamdır. Bu rapor dikkate alınmayıp her türlü hukuk ve usulün dışına çıkılarak 59 öğrenci ve personelimizin alelacele tahliyesi ve binanın yıkılması tamamen hukuk tanımazlıktır."