19 / 08 / 2022

Uzungöl’de yıkım gerginliği!

Uzungöl’de yıkım gerginliği!

Trabzon Uzungöl'de imar barışına uygun olmayan kaçak binaların yıkımı için ekipler gece yarısı operasyonuyla harekete geçerken, çıkan olaylarda çok sayıda vatandaş da gözaltına alındı.Trabzon’un turizm merkezleri arasında yer alan Uzungöl’de, imar barışına aykırı 112 kaçak yapıdan 95’i için yıkım, 17’si için de traşlanması yönünde karar verildi.

Sözcü'de yer alan habere göre, ekipler, bu yapılar ile ilgili alınan kararı uygulamak için gece yarısı düğmeye bastı. Yıkım ekipleri jandarma eşliğinde Trabzon Uzungöl’e doğru yola çıktı. Ekiplerin yola çıktığını duyan vatandaşlar, araçları ile barikat kurarak yolu kapattı.

Ekiplerin geçişine izin vermeyen Uzungöllü vatandaşlara polis TOMA ile su sıkarak müdahale etti. Güvenlik güçleri ve yıkım ekiplerini engelleme çalışan vatandaşlar arasında gerginlikler yaşandı.

İlerleyen saatlerde de yıkımı ertelemek isteyen vatandaşlar ve güvenlik güçleri arasında gerginlik büyürken, çok sayıda vatandaş çıkan olaylar sırasında göz altına alındı.

Jandarma ekipleri, Çaykara-Uzungöl karayolunda birçok noktada güvenlik kontrol noktası kurdu. Diğer bir yandan, gerginliğin sürdüğü Uzungöl’e çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildiği görüldü. Yıkım öncesi, birçok iş makinesi de bölgeye geldi.

“KÖTÜ BİR SÜRPRİZ YAŞADIK”

Yıkımı duyarak Uzungöl’e gitmek isteyen Uzungöl Turizmciler Dernek Başkan Yardımcısı Murat Akyüz konuyla ilgili olarak, “Yıkımlar için Ankara’dan bakanlık heyetince yeni incelemeler bekliyorduk. Ama biz onları beklerken kötü bir sürprizle karşılaştık. Askerler geldi, her tarafı kapattılar. Biz de Trabzon’dan gelip Uzungöl’e gitmek istedik. Ama geçişimize izin verilmiyor. Yolumuz kesildi; 2-3 saattir bekliyoruz, yukarı çıkamıyoruz. Bu hoş bir durum değil. Yukarıdan şu haberleri alıyoruz, insanların üzerine su sıkılıp, biber gazı kullanıyorlarmış. Sıkıntılı bir durum. Allah bize kolaylık versin. Uzungöl’e yeni imar düzenlemesi yapılması gerekir. Bu yapılan doğru değil. Yıkımlar durdurulmalıdır” diye konuştu.

 

Uzungöl ve Ayder'de kentsel dönüşüm başlıyor!