Kaldırımlar 15 santimden yüksek, 225 santimden dar olmayacak!

 Kaldırımlar 15 santimden yüksek, 225 santimden dar olmayacak! Kaldırımlar 15 santimden yüksek, 225 santimden dar olmayacak!

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile kaldırımların 15 santimden yüksek olmasını yasaklıyor. Belediyeler kaldırımve yaya geçitlerini artık gelişigüzel yapamayacak. Bütün şehirlerdeki kaldırımlar 225 santimden daha dar olamayacak.Belediyelerin yap-boz tahtasına dönen kaldırımlara çeki düzen geliyor. Kaldırımların yüksekliği de 15 santimi aşamayacak.Araçların kaldırıma parkı da tamamen bitiyor. Büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri, bundan sonra yapacakları kaldırımları Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) belirlediği standartlara göre yapacak.


Kaldırımlar tümşehir ve ilçelerde aynı tip olacak. İçişleri Bakanlığı, TSE ile birlikte yaptığı çalışmanın ardından yaya kaldırımlarıyla yaya geçitlerine standart zorunluluğunu içeren tebliğe son şeklini verdi. Buna göre, belediyeler şehir içi yollarla kaldırımlarda TSE’nin 3 ayrı standardını uygulamak zorunda olacak.


ÜÇ AYRI STANDART


Standardlar, hareket kısıtlılığı bulunanlar dahil tümyayaların, şehir içi yollarda kaldırımları, yaya yollarını, yaya geçitlerini ve kavşakları güvenli ve rahat bir şekilde kullanmalarını sağlayacak. Yeni standartlara göre kaldırımlar şöyle olacak: Kaldırımlarda en az 50 cmemniyet şeridi, 25 cmmülkiyet şeridi ve 150 cmyürüme alanı olacak.


Buna göre kaldırımlar en dar 225 cmolacak. Bu genişlik otobüs duraklarının olduğu yerlerde 300 cmolacak. Yaya geçitlerimümkün olduğu sürece alt ya da üst geçit değil, enerji tasarrufu için hemzemin geçit olacak.


Bakım ve onarımda yükseklik hiçbir şekilde değiştirilemeyecek. Yaya kaldırımı eğimi yüzde 5’i aşmayacak. Yağmur suyu için de yola doğru yüzde 2’lik eğimzorunlu olacak.


ERDOĞAN SÜZER - BUGÜN GAZETESİ