Avrupa pazarında ofis yatırımında en yüksek artışı gösteren ülke: Türkiye!

Avrupa pazarında ofis yatırımında en yüksek artışı gösteren ülke: Türkiye!

Türkiye'de A sınıfı ofis arzı yılsonu itibariyle yüzde 30 artarak 4.2 milyon metrekareye ulaştı. Böylece Türkiye, Avrupa pazarında ofis yatırımlarında en yüksek artışı gösteren ülke oldu..


Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlığı şirketi Cushman & Wakefiled, 2014 yılı Türkiye gayrimenkul pazarı raporunu açıkladı. Rapora göre, 2013'te işlem hacmi bakımından rekor kıran ofis pazarı 2014'te yine bir rekor kırarak 300 bin metrekareye ulaştı. En fazla talep gören bölge yine Ataşehir oldu. Pazara toplamda 900 bin metrekare yeni arz eklendi. Toplam A sınıfı ofis arzı yılsonu itibariyle 4.2 milyon metrekareye erişerek yıllık bazda yüzde 30 artış gösterdi. Böylece Avrupa pazarları arasında en yüksek artışı kaydetti. 


3 CADDEDE REKOR KİRA ARTIŞI 

Ofis pazarına gelecek 2 yıl içinde, özellikle merkezi iş alanları, Ataşehir ve Ümraniye bölgelerinde olmak üzere 2.1 milyon metrekare yeni arzın eklenmesi, 2015 yılı sonunda toplam A sınıfı ofis arzının 5 milyon metrekareyi aşması ve kiraların genel anlamda sabit kalması bekleniyor. Rapora göre, İstanbul'un en önemli alışveriş caddelerinden Abdi İpekçi, Bağdat ve İstiklal'de yaşanan işlem hacmi ile kira artışları dikkat çekti. Bu üç önemli caddede, yıllık toplam 17 bin 500 metrekarelik işlem gerçekleşti. Abdi İpekçi yüzde 21, Bağdat Caddesi yüzde 24 ve İstiklal Caddesi yüzde 27 ile Avrupa'da en yüksek kira artışlarının yaşandığı 10 pazar içinde yerini aldı. 


YABANCIYA 19 BİN KONUT SATILDI 

2014 sonu itibarıyla geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 2 artışla, yıllık 1.16 milyon adet konut satışı gerçekleşti. Toplam konut satışlarının yüzde 34'ü ipotekli satış oldu. Yabancıya konut satışı geçen yıla kıyasla yüzde 56 arttı. Toplam 18.959 konut, yabancıya satıldı. 


AVM'Sİ OLMAYAN İL KALMAYACAK

Rapora göre, 635 bin metrekarelik yeni AVM arzı ise 2013'ün altında kaldı. 2014 yıl sonu itibarıyla toplam arz 350 AVM'de 9.9 milyon metrekareye ulaştı. Bin kişi başına düşen AVM alanı ortalaması 122 metrekareden 130 metrekareye çıktı.  Ankara  ve İstanbul, kişi başına düşen AVM alanı bakımından başı çekmeye devam etti. Gelecek 3 yıl içinde Sivas, Van, Yozgat gibi henüz AVM olmayan illerde de AVM projelerinin hayata geçmesi bekleniyor. 


Seda Tabak-Sabah