Kamu bankaları gayrimenkul zengini oldu!

Kamu bankaları gayrimenkul zengini oldu!

Devlet bankalarının alacaklarına karşılık el koymuş olduğu gayrimenkuller, bankaları adeta emlak zengini yaptı...Devlet bankalarının alacaklarına karşılık el koyduğu gayrimenkul sayısındaki artış devam ediyor. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  İzmir  Milletvekili Atila Sertel, devlet bankalarının icra yoluyla satışa çıkardığı taşınmazları gündeme taşıdı.

Kamu bankaları gayrimenkul zengini oldu!

Sertel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Son dönemde bankalardan çekilen tüm kredilerde artış var. Kredilerde artış var ancak ekonomik durgunluktan dolayı da ödemelerde aksaklıklar söz konusu. Vatandaş kredi çekmiş ödeyememiş, bankalarda ipoteklerini devreye alarak vatandaşın malına el koymuş. Ziraat Bankası’nda satılık bin 761, Halk bankasında bin 459, Vakıfbank’ta 560 olmak üzere devlet bankalarının satışa çıkardığı taşınmaz sayısı 3 bin 780’e ulaşmış. Ekonomimiz iyi diyenlerin önce icra dosyası sayısına sonra da icra yoluyla satılık taşınır, taşınmaz sayısına bakmasını tavsiye ediyorum. Görünen o ki halk fakirleşiyor, bankalar zenginleşiyor” diye konuştu.

Kamu bankaları gayrimenkul zengini oldu!

ZİRAAT BANKASI'NDAN SATILIK TARLALAR

Ziraat Bankası'nın satışa çıkardığı tarlalarla ilgili de açıklama yapan Sertel, “Ziraat Bankası’nın satılık ilanlarına baktığımızda 854 adet tarla olduğunu görüyoruz. Çiftçinin dostu olması gereken banka, çiftçinin ekip biçeceği tarlaya el koyuyor, çiftçiye üretimden el çektiriyor. Tarlasını, traktörünü alarak onu ekemez, biçemez hale getiriyor. Bu mudur çiftçiyi desteklemek? Elinde en fazla taşınmaz olan banka Ziraat Bankası. 10 apartman, 402 konut, 375 işyeri ve ticari işletme, 107 muhtelif arsa ve 854 tarla olmak üzere toplamda bin 761 taşınmazı satılığa çıkarmış” dedi.

Ziraat Bankası’nın satışa sunduğu taşınmazların şehir bazında 180 adet ile Mardin’in ilk sırayı aldığını dile getiren Atilla Sertel, 179 adetle Konya ilinin ikinci, 107 adetle Şanlıurfa ilinin üçüncü, 59 adetle Mersin ilinin  dördüncü, 42 adetle Kilis ilinin beşinci, 41 adetle de Kahramanmaraş ilinin altıncı sırada bulunduğunu bildirdi.

Kamu bankaları gayrimenkul zengini oldu!

HALKBANKASI’NDAN SATILIK GAYRİMENKULLER

Halkbankası tarafından satışa çıkarılan gayrimenkul sayısının 1.459 adet olduğunu dile getiren Atila Sertel, şöyle konuştu:

“Halkbankası bugün itibarıyla 630 konut, 561 işyeri, 124 arsa, 140 tarla, bağ, bahçe, 3 besi çiftliği ve ahır, 1 adet de turistik tesis olmak üzere bin 459 taşınmaz satıyor. Adet bazında en çok satış yapılan il Trabzon. Trabzon’u Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Hatay takip ediyor. Tıpkı Ziraat Bankası gibi tarlalara el koyan Halkbankası, bağ, bahçe yanında Mersin, Samsun ve Ankara’da besi çiftlikleri de satıyor. Çiftçinin elinden tarlasını, üreticinin elinden hayvanını alarak onları iyiden iyiye üretmez hale getiriyor.”

Kamu bankaları gayrimenkul zengini oldu!

VAKIFBANK’TAN SATILIK OTEL


Vakıfbank’ın satışa çıkardığı gayrimenkul sayısının 570 olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel,  “Vakıfbank’ın satılık ilanlarında da doğu illerinin ilk sıralarda yer alması dikkati çekiyor. Büyükşehirlerin yanı sıra Mardin’de 31 adet, Diyarbakır’da 34 adet, Batman’da ise 22 adet taşınmaz Vakıfbank tarafından satılıyor. Yine Vakıfbank Van’da 50 odalı bir otel, Adana’da besi çiftliği de satıyor” şeklinde konuştu.