Kanal İstanbul projesinde 2'nci ihale yapıldı!

Kanal İstanbul projesinde 2'nci ihale yapıldı!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın proje olarak tanıttığı Kanal İstanbul projesinde bir büyük ihale daha sonuçlandı. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çılgın proje olarak tanıttığı Kanal İstanbul projesinde bir büyük ihale daha sonuçlandı. 

Sözcü Gazetesi'nden Yusuf Demir'in haberine göre; kamuoyunda tartışmalara neden olan Kanal İstanbul Projesi’ne hazırlık aşaması şeklinde değerlendirilen yol, su, elektrik, doğalgaz vb. hatları deplase işlerinden ilki için 27 Haziran tarihinde tören gerçekleştirildi. Kanal İstanbul projesinin üzerinde yapılacak ilk köprü olan Sazlıdere Köprüsü’nün temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılmıştı.

Kanal İstanbul projesinde 2

27 Haziran tarihindeki bu törenden bir gün sonra gizli kapaklı yeni bir ihale yapıldığı öğrenildi. Kamu İhale Kanunu'nun deprem, afet gibi olağanüstü haller için öngördüğü 21-b Pazarlık usulü kullanılarak, özel olarak davet edilen şirketler arasında gerçekleştirilen ihalenin sonucu bugün duyuruldu.

“Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule Arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” isimli iş için 3 milyar 568 milyon Türk Lirası yaklaşık maliyet belirlendi.

Kanal İstanbul projesinde 2

5 firma veya ortaklıktan teklif alındı. İhaleyi, özel olarak davet edilen Gülermak-Yapı ve Yapı-Taşyapı iş ortaklığı aldı. İhale bedeli 3 milyar 111 milyon 362 bin Türk Lirası olarak duyuruldu. 

9 Ağustos günü imzaların atıldığı sözleşmeye göre 23 Ağustos tarihinde start verilecek inşaat, 4 Kasım 2024 tarihinde bitirilecek.

Türkiye'nin Kanal İstanbul'a ihtiyacı var!

Kanal İstanbul projesinde imar planı değişikliği!