Kanal İstanbul’a rakip! Dev baraj projesi!

Kanal İstanbul’a rakip! Dev baraj projesi! Kanal İstanbul’a rakip! Dev baraj projesi!

Hollandalı bilim insanı Sjoerd Groeskamp, Kanal İstanbul’a rakip olan projesini tanıttı. Dev projede Fransa ile İngiltere ve İskoçya ile Norveç arasına iki adet baraj bulunuyor.Avrupa, Hollandalı Okyanus Bilimi Uzmanı Sjoerd Groeskamp'ın gündeme taşıdığı ‘çılgın projeyi’ konuşuyor. Bilim insanı Groeskamp, Fransa, İngiltere, İskoçya ile Norveç arasına iki adet dev baraj kurma planını tanıttı.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre; küresel ısınma sebebiyle dünya su seviyelerinin yükselmesi riskiyle karşı karşıyayken, Hollandalı bilim insanı Sjoerd Groeskamp çılgın projesini tanıttı. Kuzey Denizi’ni Güvene Alma Projesi olarak bilinen projenin mimarı, American Journal of Meteorology isimli dergiye projeyi kapsamlı bir şekilde aktardı.

Okyanus Bilimi Uzmanı Groeskamp; “En kötü senaryolara göre 2500 yılında su seviyesinin 10 metre yükselmesi bekleniyor. Dolayısıyla bu durumla mücadele etmek için biri 482 kilometrelik diğeri de 160 kilometrelik iki baraj yapılabilir” şeklinde konuştu.

Bu projeyle Kuzey Denizi’ni kapatarak yükselen su seviyesi ile mücadele edilebileceğini anlatan Bilim Uzmanı Groeskamp, bu denli büyük barajlar yapmanın maliyetinin düştüğünü belirtti. Bilim Uzmanı Groeskamp, teknik ve ekonomik açıdan bu barajların yapılabilir olduğunu söylerken, 234 milyon dolar ile 648 milyon dolar arasında bir miktara bu projenin gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

Akademisyenler ikiye bölündü

Bilim Uzmanı Groeskamp’ın projesi büyük ilgi görürken İngiltere’deki Reading Üniveristesi’nde görevli profesör Hannah Cloke İngiliz The Guardian gazetesine açıklamalar yaptı. Profesör Cloke; “Bu plan işe yarayabilir ve kutunun dışından düşünmek güzel çünkü gelecek gerçekten çok korkutucu. Fakat bu kadar büyük bir parayı, su taşkını ve sellere karşı önlem almak için kullanmak daha iyi olabilir” ifadelerini kullandı.