Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün detayları belli oldu!

Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün detayları belli oldu!

İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz'den Marmara Denizi'ne kazar uzayacak şekilde dizayn edilen su yolu projesi Kanal İstanbul'un güzergahında yapılacak ilk köprüyle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz'den Marmara Denizi'ne kazar uzayacak şekilde dizayn edilen su yolu projesi Kanal İstanbul'un güzergahında yapılacak ilk köprüyle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Haziran ayının son haftasında temeli atılacak olan ilk köprü, "gergin eğik askılı" şekilde Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesimi (bağlantı yolları dahil) işi kapsamında, Sazlıdere geçişine imkan verecek şekilde yapılacak. 1618 metrelik uzunluğa sahip olacak köprü, trafiğe 2x4 şeritli şekilde hizmet verecek. Platform genişliğinin 46 metre olacağı belirlenen köprünün "Diamond" geometrisi ile dizayn edilen kulelerinin yüksekliği ise 196 metre olacak.

Kanal İstanbul un ilk köprüsünün detayları belli oldu!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından alınan verilere göre, köprünün temelinin, Haziran ayının son haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılım göstereceği törenle atılacak. Bu kapsamda, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 (bağlantı yolları dahil) işi kapsamında, Sazlıdere geçişine imkan sunan gergin eğik askılı köprü imalatı gerçekleştirilecek.

Ana açıklığı 440 metre uzunluğa sahip olacak olan köprünün, sağ ve solda bulunan 210 metrelik yan açıklıklarıyla beraber -860 metre uzunluğa sahip olacakken, yaklaşım viyadükleri ile toplam uzunluğu 1618 metreye ulaşacak. 

Kanal İstanbul un ilk köprüsünün detayları belli oldu!

Eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı 272 adet şeklinde belirlenen köprü, trafiğe 2x4 şeritli hizmet sunacak. Köprünün platform genişliğinin ise 46 metre olması planlanıyor. Çılgın proje Kanal İstanbul'un "diamond" geometrisi ile tasarlanan köprü kuleleri, 196 metre yüksekliğe ulaşacak.

Kuleler, plan boyutları ve cidar kalınlıkları değişken kutu kesitli iki adet betonarme ayakla sağlanacak. Bu ayaklar, tabliyenin seviyesinde olacak ve tepede enine kirişler aracıığıyla birbirlerine bağlı yapılacak. 

TÜRKİYE'NİN ULAŞTIRMADA STRATEJİK HAMLESİ: KANAL İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açıklanan ve kamuoyuna "çılgın proje" şeklinde lanse edilen Kanal İstanbul Projesi kapsamında 6 köprü hayata geçirilecek. 

Kanal İstanbul un ilk köprüsünün detayları belli oldu!

Projenin yaklaşık maliyeti 15 milyar dolar şeklinde belirlenirken, proje kapsamında inşa edilecek 6 köprünün maliyetinin ise 1,4 milyar dolar olması planlanıyor. Çevresine iki şehrin kurulacağı kanalın yapımında 500 bin kişiye istihdam sunulacak. Yaklaşık 200'e yakın bilim insanıyla hazırlanan ve en az beş sene devam etmesi öngörülen projede, yeşil alanların hasar görmemesi sağlanacak.

Kanal İstanbul atık su sorununu çözecek!

Kanal İstanbul nasıl inşa edilecek?