Tarihi Horhor Hamamı 29 milyon TL'ye satılıyor!

Tarihi Horhor Hamamı 29 milyon TL'ye satılıyor!

1562 yılında, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Horhor Hamamı, 29 milyon TL'ye satılıyor.İstanbul'n Fatih ilçesinde yer alan Horhor Hamamı için satış kararı  alındı. Sputniknews'te yer alan habere göre; 1562 senesinde  Has Odabaşı Behruz Ağa tarafından inşa edilen Horhor Hamamı hisse sahipleri tarafından 29 milyon TL'ye satışa çıkarıldı. 

638 metrekarelik arsada yer alan hamam 558 metrekare büyüklükte. Satışa çıkarılan hamam  Tescilli Anıt Eser olduğu için, 1. derecede Koruma Bölgesinde bulunuyor. Aynı arsada yer alan 80 metrekarelik alan da konut olarak kullanılıyor. 

1756’da yılında meydana gelen büyük yangın nedeniyle hamamın 3'te birinin kullanılamaz duruma geldiği biliniyor. Osmanlı döneminde sarayın önemli isimlerine hizmet veren 30 odalı, 3 katlı hamam yeni sahiplerini bekliyor. 

"Hamam 1917 yılından beri bizde"

Hamamın 4. nesil hisse sahibi Turgay Kurt, hamamın satış sebebini şu sözlerle anlattı: 

Kurt, "Hamam 1917 yılından beri bizim ailemizde ve bu hamamı dedemin annesi satın almış. Dedemden de 4 erkek çocuğuna geçmiş. Büyüklerimiz tarafından işletilerek bu günlere kadar geldi. Mevcut şartlarda 4 ailenin 22 tane hissedarı var. Bir sonraki jenerasyona geçtiğinde yaklaşık 22 kişilik ortak sayısı 69’lara çıkacak. Bunu satıp bizden sonrakilerin böyle bir sorumluluğa girmesini istemediğimiz için satmak istiyoruz" dedi.

Tarihi Horhor Hamamı 29 milyon TL ye satılıyor!

Şofben olmaması nedeniyle sıcak suyun çok nadir zamanlarda olduğunu o dönemlerde amamda çok fazla sirkülasyon meydana geldiğini hatırlatan Kurt şunları söyledi: 

"Buraya talip olmak isteyen kişiler, 459 yıllık nadide bir tarihi esere sahip olacaklar. Böyle bir yatırımı yapacak olan kişi belki burayı ticari işletme olarak kullanmak amacının dışında, geleceğe yatırım olarak görürse beklentilerinin çok üstünde bir fayda sağlayacağını düşünüyorum."

Üsküdar Selimiye Hamamı restorasyonu tamamlandı!