Kapadokya'da kültür, Erciyes'te kayak turizmi ile gelişiyor!

Kapadokya'da kültür, Erciyes'te kayak turizmi ile gelişiyor!

Peri bacaları ve de balonlarıyla ünlü Kapadokya ile 300 milyon avroluk master planının hayata geçirildiği Erciyes Dağı Kayak Merkezi aynı turizm paketi içinde pazarlanmaya başlandı.


Yılda 3 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya ile Erciyes Dağı Kayak Merkezi "kültür kayağı" konseptiyle aynı turizm paketinde yer almaya başladı. Biiyükşehir Belediyesine bağlı Erciyes AŞ tarafından geliştirilen "Kültür kayağı" konseptiyle hazırlanan paket turlarla, turistler, hafta sonunu Kapadokya'nın mistik coğrafyasında geçirme imkanı bulurken hafta içi ise 3 bin 917 metre yüksekliğe sahip Erciyes Dağı'nda kayak yapabiliyor. Erciyes AŞ Genel Müdürü Murat Cahid Çıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamı 300 milyon avroluk bir yatırım olan Erciyes Master Planı'nı hazırlarken projenin hem kentin hem de bölgenin turizm gelirini arttırmasını hedeflediklerini söyledi. 


UZUN SÜRE KALMALILAR 


Büyükşehir Belediyesince hazırlanan projenin bölgeye de katkı sağlaması için somut adımlar atıldığını belirten Çıngı, bir zamanlar Kapadokya Krallığı'nın başkenti olan Kayseri ile Kapadokya'nın turizmden birlikte yararlanmalarını amaçladıklarını dile getirdi. Kayseri ile Kapadokya'yı turizmde bir arada pazarlamaya çalıştıklarını anlatan Çıngı, şöyle konuştu: "Yeşilhisar ilçesindeki Soğanlı Vadisi, Kapadokya bölgesinin sınırları içinde yer alıyor. Kapadokya, bir dünya markası. Bölgenin en büyük sıkıntısı gelen turistin bölgede fazla kalmaması. Turist ortalama 2 gün konaklıyor. Bölge turizmcisi de gelen turisti bölgede nasıl daha fazla konaklatabilirizin derdinde. Kışın bölgedeki işletmeler bazıları turist olmadığı için iş yerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Kapadokya, Kayseri'ye 45 dakika uzaklıkta. Farklı zamanlarda turist ağırlayan bu iki değerin turiste birlikte ev sahipliği yapması için adımlar attık." 7 GÜNLÜK PAKET Çıngı, Kapadokya ve Kayseri'deki yerel yöneticilerin bir araya geldiğini ve bir komite oluşturulduğunu, projenin ilk meyvelerinin geçen yıl Hollandalı bir tur operatörünün 5 gün Erciyes, 2 gün Kapadokya olmak üzere hazırladığı paketle aldıklarını belirtti. Paketin yüzde yüz memnuniyet sağladığını vurgulayan Çıngı, şunları kaydetti: "Birçok kayak türü var, yürüyüş kayağı, tur kayağı, helikopterden atlayarak yapılan adrenalini yüksek kayak türü gibi. Kültür kayağı konsepti ise yok. 


Bize tescilli olan ve literatüre bizimle giren 'kültür kayağı'konseptini uygulamaya koyduk. Turist cuma Kapadokya'ya gidiyor, hafta sonunu bölgenin farklı, büyülü atmosferinde geçiriyor. Hafta içi de Erciyes sakin olduğu için buradaki tesislerimizde teleferiğe biniyor, parkurlarımız da kayağını yapıyor. Bu program Hollanda'nın ardından bu yıl Rusya'ya, Fransa'ya sıçradı. Aynı paketi veya benzerini acenteler sayesinde hem iç hem dış turizmde uygulamaya devam edeceğiz. Turiste kültür gezisini Kapadokya'da, kayarak spor yapma keyfini Erciyes'te yaşama imkanı veriyoruz." Çıngı, EMİTT Fuarı'nda bu projeyi tekrar bölge belediye başkanları, turizm acenteleriyle bir araya gelerek görüşeceklerini söyledi. 

Dokuz Sütun