Kapadokya'daki mağara evler yılbaşında da turistlerin ilk tercihleri arasında!

Kapadokya'daki mağara evler yılbaşında da turistlerin ilk tercihleri arasında! Kapadokya'daki mağara evler yılbaşında da turistlerin ilk tercihleri arasında!

Kapadokya bölgesinde turistlere ilk çağların doğallığını yaşatarak kültürel yöndeki ziyaretlerini yapmalarını sağlamak amacıyla birbiri ardına yapılan butik otel tarzındaki mağara evler, yılbaşında da turistlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor.
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde turistlere ilk çağların doğallığını yaşatarak kültürel yöndeki ziyaretlerini yapmalarını sağlamak amacıyla birbiri ardına yapılan butik otel tarzındaki mağara evler, yılbaşında da turistlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor.


Kapadokya bölgesinde ilk etapta Göreme ve Ürgüp ilçelerinde başlayan ve daha sonra da Avanos, Uçhisar, Ortahisar, Mustafapaşa, İbrahimpaşa, Çavuşin ve Ayvalı gibi merkezlerde de butik otel tarzında 1990’lı yıllarda yaygınlaşan yumuşak tüf kayalara oyulu mağara evler, yerli ve yabancı turistlere verilen nitelikli hizmet ve uzmanlaşmış turizm çalışanı ile bölge turizmini Avrupa standartlarını da aşan bir düzeye getirdi. Bölgedeki turistik konaklama tesislerinde konaklama ücretleri 25-50 Avro arasında değişirken, mağara evlerde sadece bir gece konaklamanın bedeli 1500 Avro düzeyine kadar çıkabiliyor. İlk çağın mistik tüm değerlerini oldukça rahat bir şekilde turistlerin bulabileceği mağara evlerde her türlü konforun düşünüldüğü ifade edildi. Turizmciler, internet sisteminden yararlanmaktan, jakuziye kadar her türlü konforun düşünüldüğü mağara evlerde genellikle organik tarım ile elde edilmiş tüm tarımsal ürünleri bulabilmenin de mümkün olduğunu bildirdiler. Turizm yetkilileri, yılbaşını Kapadokya’da mağara evlerde geçirmek isteyen turistlerin rezervasyonuna başladıklarını da ifade ettiler.Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, Kapadokya bölgesinde turistler tarafından mağara evler olarak da nitelendirilen bu tip butik otellerde turizmin daha da kaliteli hale geldiğini söyledi. Turizmde artan kalite ile birlikte doğallığın ve turizmin tüm değerlerinin konaklama ünitelerinde olması gerçeğinin mağara ev tipi butik otellerin ortaya çıkışında önemli etken olduğunu dile getiren Durmaz, mağara evlerinde konaklamayı tercih edenler arasında Türkiye’nin yanı sıra çeşitli Avrupa ülkeleri ile Uzakdoğu ülkelerinin, sinema, müzik, siyaset, sanat, spor, magazin ve edebiyat dünyasının ünlü isimlerinin yanı sıra bürokrasinin önde gelen isimlerinin de yer aldığını kaydetti.Ticari Hayat