Kapalı Maraş'ın yerleşime açılması hakkında bildiri oluşturuldu! 

Kapalı Maraş'ın yerleşime açılması hakkında bildiri oluşturuldu!  Kapalı Maraş'ın yerleşime açılması hakkında bildiri oluşturuldu! 

Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı toplantısında uzman ekiplerin çalışması sonrasında bir sonuç bildirisi açıklandı. Bildiride, "Kapalı Maraş'ın, Rum tarafı ile yapılacak müzakerelerde pazarlık unsuru olmaktan çıkarılması gerektiği" işaret edildi...Türkiye ve KKTC, 1974'te yaşanan Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında 46 seneden bu yana kapalı olan ‘hayalet kent’ Maraş’ın yerleşime açılarak ‘turizmin başkenti’ olması için anlaşma yaptı. Türkiye Barolar Birliği'nin (TBB) organize ettiği 'Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı' isimli toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, T.C Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Tarım Bakanı Dursun Oğuz, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, akademisyenler, ilgili yetkililer ve üst düzey yetkililer tarafından katılım gösterildi.

'Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı' yuvarlak masa toplantısında, çalışmalar gün boyunca devam etti. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre, uzman ekiplerin çalışması sonrasında bir sonuç bildirisi oluşturuldu.

Kıbrıs'ta 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Kapalı Maraş'ta bulunan Leoparlı 'Sun The Beach' otelinde, bölgenin açılmasına yönelik karar verildi. Rum medyası, Kapalı Maraş ile ilgili Türkiye'nin sözden sonra eyleme geçtiği hakkında haberler yaptı ve "Türkiye bölgeye mührü vuruyor" şeklinde ifadeler kullandı.

Rum tarafının uzlaşma tutumu sebebiyle Kıbrıs sorununda egemen ve siyasi eşitlik temelinde yetki ve refah paylaşımının yapılamadığı gerçeği ile kapsamlı çözüme ulaşılamadığının vurgulandığı bildiride, "Kapalı Maraş'ın, Rum tarafı ile yapılacak müzakerelerde pazarlık unsuru olmaktan çıkarılması gerektiği" işaret edildi.

Kapalı Maraş'ın KKTC toprağı olduğuna dikkat çekilen bildiride, bölgenin KKTC'nin yetki ve yönetiminde yerleşime açılmasının bir gereklilik olduğu da belirtildi. Bildiride, Kapalı Maraş'ın açılması sürecinde uluslararası hukuka ve hakkaniyete uygun hareket edileceği ifade edildi.

Kapalı Maraş'ın 'çözümsüzlüğün esiri olmasından kurtulması gerektiği' ifadelerinin de bulunduğu bildirinin sonunda; "Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin destek ve teşvikleriyle, Türkiye Barolar Birliği, Kapalı Maraş'ın ulusal ve uluslararası hukuka uygun şekilde sivil yerleşime açılması üzerinde ilgili tüm kesimlerle de ilişki içerisinde gerekli fikri çalışmaları devam ettirecektir" şeklinde belirtildi.

Rum Dışişleri Bakanlığı da BM Genel Sekreterliği ile Güvenlik Konseyi'nin daimi 5 üye ülkesine mektup göndererek sürecin durdurulmasını talep etti.

Kapalı Maraş'ın açılması ile ilgili toplantı, bölgedeki 'Leoparlı' Ordu Evi'nde gerçekleştirildi. 

Kapalı Maraş turizme açılıyor!

Abdulhamit Gül: Kapalı Maraş'taki araziler vakıf malıdır!

Fuat Oktay'dan flaş 'Kapalı Maraş' açıklaması!