Kapalıçarşı, Anıtlar Kurulu'nun onayıyla restore ediliyor!

Kapalıçarşı, Anıtlar Kurulu'nun onayıyla restore ediliyor!

Dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak bilinen ve yılda 92 milyon kişinin ziyaret eden Kapalıçarşı’nın restorasyonu çatıda yapılan onarım çalışmasıyla başladı.


Kapalıçarşı çatı onarım çalışmalarını yerinde izleyen ve işçilerle selamlaşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir süreçle ilgili olarak DHA’ya açıklamalarda bulundu. Kapalıçarşı’nın bir anıt eser olduğunun altını çizen Mustafa Demir, Kapalıçarşı’daki restorasyon çalışmalarının Anıtlar Kurulu’nun onayı doğrultusunda aşama aşama kontrol edilerek yapıldığının altını çizdi.


“BUNDAN SONRAKİ AŞAMA ALTYAPI ÇALIŞMASI”

Kapalıçarşı’nın restorasyonu için zorlu bir proje aşamasından geçtiklerini söyleyen Mustafa Demir, çatı onarımı ile birlikte altyapı çalışmalarına da bir an önce başlanacağını, aynı zamanda binadaki güçlendirme çalışmalarının da yürütüleceğini ifade etti. Kapalıçarşı gibi bir anıt eseri projelendirirken hem heyecan hem de endişe duyduklarını belirten Demir, “40 bin metrelik bu alan çevresindeki hanlarla birlikte 100 bin metrekarelik bir alana ulaşıyor. Bundan sonraki en önemli aşama altyapı çalışması. Yer altı kanallarında da yer yer çökmeler, ciddi sıkıntılar var. Bir an önce başlaması gerekiyor ” dedi.


KAPALIÇARŞI’NIN RESTORASYONU İÇİN KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ YAPILDI

Kapalıçarşı’nın tarihinde ilk kez bu yıl bir yönetime kavuştuğunu söyleyen Demir, bu aşamayla birlikte Kapalıçarşı’nın restorasyonu ile ilgili esnafların da dahil olduğu bir sürecin başladığını aktardı. Kapalıçarşı’nın güçlendirilmesine yönelik esnafla defalarca toplantı düzenlediklerini söyleyen Demir, çatının Fatih Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından; altyapının İSKİ tarafından; güçlendirmenin ise yönetim kurulu tarafından yapılacağını söyledi.


“KAPALIÇARŞI’NIN GELECEĞİNDEN EMİNİZ”

Çatıdaki onarım çalışmalarının 2017’nin sonunda biteceğini söyleyen Demir, Kapalıçarşı’yı ailenin yaşı ve saygın bir bireyine benzeterek şunları söyledi: “Kapalıçarşı gibi bir yeriniz varsa, sürekli hasta ve saygıdeğer bir büyüğünüz varmış gibi düşünün. Sürekli bakıma ihtiyacı olan, gözünüz gibi korumanız gereken bir yer. Bu çalışmalar ömür boyu devam eder. Ancak artık Kapalıçarşı’nın bütününü ilgilendirecek sıkıntılar olmayacak. Çünkü her şey kontrol altında. Her şey projelendirildi, sürece bağlandı. Kapalıçarşı’nın geleceğinden eminiz.”


Gazetem İstanbul