Kapıköy Gümrük Kapısı'na OSB kurulması gündemde!

Kapıköy Gümrük Kapısı'na OSB kurulması gündemde! Kapıköy Gümrük Kapısı'na OSB kurulması gündemde!

TOBB'un yenilediği Kapıköy Gümrük Kapısı, ticaretimizin İran’a ve Orta Asya’ya açılan kapısı olacak. 70 milyon dolar harcanacak proje sayesinde Van-İran sınırında ticaretin artması beklenirken, bölgeye yeni bir lojistik merkez ve OSB kurulması gündemde.


İran ve Türkiye ekonomik ilişkilerine ivme kazandıracak, Doğu Anadolu'nun ekonomi ve turizmime katkı sunacak Van Kapıköy Gümrük Kapısı'nın temeli atıldı. İran'a ve Orta Asya'ya açılan Kapıköy Gümrük Kapısı'nı TOBB modernize ediyor. Kapının modernizasyonu için 70 milyon TL harcanacak. Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “560 kilometrelik İran sınırının 300 kilometresi Van'da. İran pazarına açılan bir kapıdan bahsediyoruz” dedi. Tarihi bir gün yaşandığını kaydeden Tüfenkci, İran'la Türkiye arasındaki ticaretin artırılması için çalıştıklarını belirtti. Tüfenkci, Van'ın İran'a komşu olduğunu ve bu ülke üzerindeki ambargoların kaldırılmasıyla önemli bir avantajı bulunduğunu söyledi. Van'ın, Türkiye ile İran arasındaki ticaretten payını alacağını aktardı. Kapıköy Sınır Kapısı'nın modernizasyonu için temel atma töreni, dün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gümrük Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katıldığı bir törenle yapıldı. Törene bölgeden de, 500'ü aşkın işadamı katıldı.


46 YILLIK RÜYA

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu kapının modernizasyonu ile 46 yıllık rüya gerçek olacak” dedi. Hisarcıklıoğlu , Kapıköy için 70 milyon lira yatırım harcaması yapacaklarını belirtti. Mevcut haliyle kapının 18 bin metrekare alana sahip olduğunu, bunu 4 katına çıkaracaklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Yeni Kapıköy Gümrük Kapısı 10 bin metrekaresi kapalı alan toplam 70 bin metrekare alan olacak. 2017 sonunda kapı faaliyete başlayacak. Van tekrar eski ihtişamını geri kazanacak. Sadece İran'la değil, Orta Asya ve Türk cumhuriyetleriyle olan ticaret hacmini de artıracak. Bu yeni kapıyla beraber, Van'da bir Lojistik Merkezin kurulması, organize sanayi bölgesinin büyütülmesi, Van'daki altyapı iyileştirmesi gibi müjdelerin de gelmesini bekliyoruz.”


11 KAPIYA 725 MİLYON TL

Kapıköy Sınır Kapısı, TOBB'un modernize ettiği onbirinci kapı olacak. Bugüne kadar modernize edilen kapılarda bekleme süresi yarı yarıya azalırken, geçiş işlemi de 4 katına çıktı. Bu kapılara 725 milyon liralık yatırım yapıldı. Van ve bölgenin İran'la ticaretinde önemli geçiş noktası olacak komplekste, gümrük işlemlerinin hızlı gerçekleştirilmesi ve kontrollerde etkinliğin artırılması için, x-ray araç tarama sistemi, arama hangarı, kaçak eşya ambarı, yolcular için bagaj, x-ray ünitesi, yolcu salonu ve sosyal donatı alanları da yer alacak.


Borca gelen yapılandırma umut verici

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsalar ile TOBB'a olan aidat borçlarını da yapılandıran düzenlemenin yürürlüğe girmesine ilişkin, “Hassas ve zor bir süreçten geçerken, bu borç yapılandırılmasını çok önemsiyoruz. Bunu iş dünyamızın nefes almasını sağlayacak, önemli bir fırsat olarak görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Hisarcıklıoğlu, bu borç yapılandırılmasını çok önemsediklerini belirterek, “Bunu iş dünyamızın nefes almasını sağlayacak, önemli bir fırsat olarak görüyoruz.” ifadesini kullandı.
Yeni Şafak
Haber Star Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Anadolu’nun Orta Asya’ya açılan sınır kapısı Kapıköy Gümrük Kapısı’nın temeli atıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci “Kapıköy 70 milyar dolarlık İran pazarına açılan en önemli kapılarımızdan” dedi.


Türkiye ile İran arasında turizm ve ticareti artıracak yeni bir adım atılıyor. İran ve Orta Asya ile ticareti artırmak amacıyla Van’ın Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı, 70 milyon liralık yatırımla yenileniyor. Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapılması planlanan kompleksin temel atma töreni Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla gerçekleşti. Bakan Tüfenkci, törende yaptığı konuşmada, Van’ı dünya şehri ve Türkiye markası yapmak için çalıştıklarını belirterek, “Kapıköy, İran pazarına açılan önemli kapılarımızdan biri. Bu kapının modernize edilmesinin hem Hoy hem Van kenti için tarihi bir adım olduğunu düşünüyorum. 70 milyar dolarlık İran pazarına açılan kapımızdır. Bakanlık olarak Kapıköy’ü hızlı bir şekilde temelini atıp bitirmek istemiyoruz aynı zamanda ticaret merkezi oluşsun istiyoruz” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da,törende yaptığı konuşmada, Doğu Anadolu Bölgesi’nin ticaret ve turizmine büyük katkı sağlayacak üç girişin bulunacağı gümrük kapısı kompleksinin 2017 sonunda hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Kapıköy, İran’ın en zengin ikinci şehri Tebriz’e 250 km uzaklıkta.


DEVLET KASASINA 1 MİLYAR TL


Rifat Hisarcıklıoğlu, ihracatın yaklaşık yüzde 40’ının karayoluyla yapıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Uzun yıllardır sınır kapılarımızı ihmal etmiştik. İhracat yapan müteşebbisimizin kamyonları kilometrelerce kuyruk oluşturuyordu. Hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Kara gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle modernize etmeye başladık. Bunu yaparken devlete tek kuruş maliyet yüklemedik. Tersine daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde, devletin vergi gelirleri katlanarak arttı. Bugüne kadar 10 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yeniledik ve hizmete açtık. Bütün bunları yapmak için, Oda-Borsa camiası olarak tam 725 milyon liralık yatırım yaptık. Yani devleti 725 milyon lira harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devlete 372 milyon lira vergi ödedik. Demek ki Oda-Borsa camiası olarak devletimizin kasasına toplam 1 milyar liradan fazla nakit para aktarmış olduk.”


TERÖR MAŞALARI DA, ONU KULLANAN ELLER DE YAKILACAK


Bakan Bülent Tüfenkci, FETÖ ve PKK ile mücadele ederken DAEŞ ile de mücadeleye devam edileceğini belirterek, “Bir yandan terörle mücadele yaparken bir yandan da Türkiye’nin kalkınması için gece gündüz çalışacağız. DAEŞ’ın, Fetullah’ın inine giriliyorsa PKK’nın da inine girilip kökü kazınacak” dedi. Tüfenkci, çukur siyasetine karşı konulduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Bu milletin evlerine ateş düşürdüler, dükkanlarını açamaz hale getirdiler. Teröre inat hem Yüksekova Havalimanı hem de Esendere kapısını açacağız. Birileri yıkmaya çalışsa da, bu ülkeyi içine kapatmaya çalışsa da birileri vekalet savaşına gönüllü başkoysa da birileri onları maşa olarak kullansa da o maşayı kullananların elleri de maşalar da yakılacak.”


Star