Kartal'da 10 katlı riskli binanın yıkımı başladı!

Kartal'da 10 katlı riskli binanın yıkımı başladı! Kartal'da 10 katlı riskli binanın yıkımı başladı!

Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın hemen yanındaki çökme riski 10 katlı Yunus Apartmanı'nın yıkımına başlandı. Akşam saatlerinde başlayan yıkımın sabah tekrar başlayacağı öğrenildi.Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın hemen yanında yer alan 10 katlı Yunus Apartmanı'nın yıkımına başlandı.

Hürrriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, çökme riski bulunan daha önce tahliye edilen binadan, itfaiye asansörü ile apartman sakinlerinin sadece değerli eşyalarını almalarına belirli bir süre imkan tanınmıştı.

Bina sakinlerine ait değerli eşyaların çıkarılması için de çalışmalar dün yapıldı. Her haneden bir kişi, itfaiye merpeni ile çıkarıldığı kattan değerli eşyalarını aldı. Polis gözetiminde yaşadığı kata çıkarılan vatandaşlar riski kabul ettiğine dair bir imza attı.

Tahliye işleminin tamamlanmasıyla tehliye teşkil eden binada yıkım başladı. Yıkım için gerekli araçlar alana getirildi ve enkaz alanı tamamen boşaltıldı. Yyıkım çalışmalarını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yakından takip etti.

Yunus Apartmanı sakinlerinden Şükriye Durmaz "Burada ben 4 yıldır oturuyorum. Binada güvende olduğumu zannediyordum. Meğerse bir bombanın üzerinde oturuyormuşuz, haberimiz yokmuş. Bundan bir ay önce binada toplantı yapılmıştı. Diğer komşular tarafından dille getirildi. Binamızın kolanlarında 'çatlaklar falan var' dediler. Şimdi yan binamız yıkıldığı için bizim binamızın hasarı daha da çok oldu. Belki de bizim binada birlikte yıkılacaktı, daha da bir faciaya olacaktı.

Çok üzgünüz yandaki komşularımızdan 21 kişi öldü. Yaralılar var. Çok üzgünüm ben tek başıma yaşıyorum. Burası zaten 3 kat için ruhsat vermişler. Bende 9 katta oturuyordum. Bugüne kadar iyiydik ama Çarşamba günü yaşanan olay hepimizi mahvetti.

Şuanda çok üzgünüz binamız yıkılıyor ama biz sadece izliyoruz. İçeriye girip değerli şeylerimizi almak için bir 5 dakika zaman verdiler. Bütün anılarımız resimlerimiz hatıralarımız kaldı. Çok üzgünüz ama tabi diğer apartman çökünce ölenler olunca biz şükür ediyoruz. Bunun için de çok üzgünüz yani diyecek bir şey yok çok üzgünüz " diye konuştu.

Yıkım ekiplerinin çalışmalara sabah saatlerinde yeniden devam edeceği öğrenildi.

Murat Kurum'dan riskli bina çağrısı!

Kartal'da enkaz kaldırma ve arama çalışmaları sona erdi!