14 / 08 / 2022

Kartal'da kentsel dönüşüm ile 4 bin 60 yapı yıkıldı!

Kartal'da kentsel dönüşüm ile 4 bin 60 yapı yıkıldı!

İstanbul Kartal Belediyesi, ilçe genelinde devam ettiği kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde 4 bin 60 yapının yıkımını gerçekleştirdi.Kartal Belediyesi’nin, ilçe genelinde risk teşkil eden binalar için sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmaları, pandemiye ve son günlerde etkili olan kar yağışına rağmen aralıksız devam ediyor.

Kartal Belediyesi'nde yer alan habere göre; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve Yönetmeliği kapsamında çalışmalar devam ediyor. Mevzuatın tanıdığı yasal süreleri dolan ve riskliliği kesinleşmiş yapılarda ikamet eden vatandaşların tahliyesi ve akabinde yapının yıkım işlemleri Kartal Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştiriliyor.

Kartal da kentsel dönüşüm ile 4 bin 60 yapı yıkıldı!

Depremden kurtarılan can sayısı 72 bin oldu 

16 Şubat 2021 tarihine kadar mevzuatın tanıdığı süreyi dolduran toplam 4 bin 60 yapının tahliyesi ve yıkımı gerçekleştirilirken 72 bin vatandaşın can güvenliği sağlandı. 

Kartal Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne; Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Kartal Belediyesi Komşu İletişim Merkezi (KİMER), Kaymakamlık vb. iletişim kanalları üzerinden gelen bildirimlerin incelenmesinin ardından, Sivil Savunma Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından riskli yapıların yıkım süreci başlıyor. Ekipler tarafından gerekli önlemler alınarak yıkımdan önce olası bir kaza durumuna karşı çevredeki yapılarda bulunan vatandaşların dışarı çıkması sağlanıyor, yıkım sırasında ise tazyikli su ile oluşabilecek toz engelleniyor. 

Türkiye'nin deprem gerçeğini dikkate alarak Kartal’daki çarpık ve sağlıksız yapılaşmanın önüne geçmeyi, tüm konutların, kamu yapılarının depreme dayanıklı hale getirilmesini hedeflediklerini belirten Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, kentsel dönüşüm hakkında bilgi almak isteyen vatandaşların 444 4 578 numaralı Kartal Belediyesi Komşu İletişim Merkezi’ni arayabileceklerini dile getirdi.

Kartal'daki 2 riskli bina yıkıldı!