26 / 06 / 2022

Kasımpaşa Mevlevihanesi yıl sonunda açılacak!

Kasımpaşa Mevlevihanesi yıl sonunda açılacak!

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kasımpaşa Mevlevihanesi'nin yıl sonuna kadar bitirileceğini ve hizmete açılacağını belirtti...Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kasımpaşa Mevlevihanesi'nin yıl sonuna kadar bitirileceğini açıkladı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılında ihya çalışmaları başlatılan 400 yıllık Kasımpaşa Mevlevihanesi'nde çalışmalar devam ediyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kasımpaşa'da yer alan ve 1979'da çıkan yangında tamamen harap olan mevlevihane, çalışmaların bitirilmesiyle yeniden hizmete açılarak sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

 Kasımpaşa Mevlevihanesi yıl sonunda açılacak!

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kasımpaşa Mevlevihanesi'nin kültür, medeniyet ve insanlığa hizmette bulunmuş, Beyoğlu'nun önemli merkezlerinden olduğuna dikkat çekti. 

Kasımpaşa Mevlevihanesi'nde restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü dile getiren Yıldız, "Beyoğlu Belediyesi olarak yapılan restorasyon çalışmalarını yakından takip ediyoruz ve bitmesini büyük bir heyecanla bekliyoruz. Kasımpaşa Mevlevihanesi tamamlandığında hem gençlerin kültür sanat faaliyetlerini takip edebileceği önemli bir merkez olarak hizmet edecek hem de bölgeye otoparkıyla hizmet etmiş olacak" şeklinde konuştu. 

Yıldız, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle çalışmalarda yavaşlama olduğunu kaydederek, şunları söyledi: 

"Kasımpaşa Mevlevihanesi yıl sonuna kadar tamamlanacak ve kültür sanat merkezlerinden biri olarak gençlerin buluşma noktası haline gelecek. Kasımpaşa Mevlevihanesi içerisinde çok fonksiyonlu salonlar var. Gençlerimizin de kurs alabileceği derslikler yapılıyor. Restorasyon çalışmaları aslına uygun bir şekilde yapılıyor. Bir semahanesi var. Onun inşaatı da şu anda tamamlanmak üzere. Dış cephe kaplamaları tamamlanmış durumda."

- "Beyoğlu'nun kültür kodlarını harekete geçiriyoruz"

Beyoğlu'na kültür, sanat, medeniyet alanında hizmetin bu tarz eserlerle yapıldığına dikkat çeken Yıldız, "Kasımpaşa Mevlevihanesi de Beyoğlu'na kültürün nasıl bir eserle geldiğinin bir nişanesidir. Beyoğlu'nun kültür kodlarını adım adım harekete geçiriyoruz. Beyoğlu'nun bir kültür sanat, medeniyet şehri olduğunu, yeni trendle birlikte bir turizm beldesi olduğunu, etrafındaki üniversitelerle bir eğitim şehri olduğunu her geçen gün biraz daha hissediyoruz" diye konuştu.

Söğütlüçeşme AVM Gar projesinde inşaat alanı arttı, kira bedeli aynı kaldı!

Bahçeşehir Eğitim Kurumları Serik Kampüsü'nün inşaatı başladı!