13 / 08 / 2022

Söğütlüçeşme AVM Gar projesinde inşaat alanı arttı, kira bedeli aynı kaldı!

Söğütlüçeşme AVM Gar projesinde inşaat alanı arttı, kira bedeli aynı kaldı!

İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’deki TCDD arazisine yapılması planlanan tartışmalı AVM’nin arkasında rant olduğu ileri sürüldü. İddialara göre, TCDD alana pazar kurdursaydı bile bugün en az aylık 4 milyon TL kazancı olacaktı şimdi ise aylık 160 bin TL alacak...Megakentin en değerli bölgelerinden Söğütlüçeşme’ye kurulması planlanan ‘gar görünümlü AVM’ ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Devlet Denetleme Kurulu Üyesi’nin oğlu Sefa Özçelik’in yetkilisi olduğu Fıratcan İnşaat, TCDD’ye aylık 160 bin TL ödeme yapacak. Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre; TCDD aynı alanı Salıpazarı’na kiralayıp alana pazar kurdursaydı bile bugün en az aylık 4 milyon TL kazancı olacaktı.

İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Kadıköy Söğütlüçeşme’deki TCDD arazisine yapılması planlanan tartışmalı AVM’nin arkasında rant olduğu ileri sürüldü. 

TCDD, Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi için 2 milyon TL sermayeli Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. ile anlaştı. Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Üyesi Abdurrahman Özçelik’in oğlu olan Sefa Özçelik’in yetkilisi olduğu şirket ile TCDD arasındaki anlaşmanın süresi 29 yıl olarak belirlenirken, projenin maliyeti ise 193 milyon 794 bin TL olarak belirlendi. Söz konusu şirket, 4 yıllık yapım sürecinde TCDD’ye aylık 32 bin 315 TL kira ödeyecek. Bu bedel proje tamamlandıktan sonra ise 25 yıllık işletme süreci için aylık 161 bin 574 TL olacak. Ancak TCDD aynı alanı Salıpazarı’na kiralayıp alana pazar kurdursaydı bile bugün en az aylık 4 milyon TL kazanç elde ediyor olacaktı. 

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü ile ‘Fıratcan İnşaat’ arasında ilk olarak 30 Ekim 2013’te kira sözleşmesi imzalandı. BirGün’ün ulaştığı sözleşmeye göre; Söğütlüçeşme İstasyonu’ndaki viyadük altında yer alan 8 bin 36 metrekarelik alan, ‘ticari birim’ ve ‘otopark’ yapılmak üzere şirkete kiraya verildi. Sözleşmeyle ‘taraflar’ 1 yıl izin ve ruhsat, 1 yıl inşaat süresi, 5 yıl ise işletme süresi şeklinde anlaşma yaptı. Sözleşmeye göre ‘Fıratcan İnşaat’ aylık 50 bin TL ödeyecekti. Böylece söz konusu firma Söğütlüçeşme İstasyonu’ndaki 8 bin 36 metrekarelik alana ‘ticari birim ve otopark’ yapacak, 5 yıl süreyle de işletip TCDD’ye devrini gerçekleştirecekti. Bugünkü ÜFE hesabıyla Fıratcan İnşaat, devlete yaklaşık 110 bin TL kira ödeyecekti. 

Ancak 2019’a gelindiğinde, Fıratcan İnşaat, sadece on yıldan beridir alınamayan ruhsatı almakla kalmadı; inşaat alanını sekiz bin metrekareden, yaklaşık sekiz kat artırarak 62 bin 189 metrekareye yükseltti. Şirket, işletme süresini ise beş yıldan, altı kat artırarak, 29 yıl süreye çıkardı. Bu artışla ilgili ihale yapılıp, yapılmadığı ise bilinmiyor. 

İNŞAAT VE İŞLETME SÜRESİNDEKİ ARTIŞ KİRAYA YANSIMADI

Fıratcan İnşaat, TCDD ile yaptığı yeni sözleşmeyle 62 bin metrekare büyüklüğünde alan üzerinde inşaat yapacak ve 29 yıl süreyle işletecek. Ancak firma, inşaat alanının sekiz kat, işletme süresinin de altı kat artmasına rağmen kira bedeli olarak aylık 160 bin TL ödeyecek.

Fıratcan İnşaat, Kadıköy’ün en değerli arsalarından biri olan, eskiden Salıpazarı’na yakın mesafede bulunan proje alanını kaba hesapla dönümünü aylık 2 bin 500 TL'ye kiraladı.

Fıratcan İnşaat’ın dönüm başına ödeyeceği kira bedeliyle, Salıpazarı’ndaki pazar tezgâhına ödenen aylık kira kıyaslandığında, Salıpazarı’nda kiralık tezgâh alanı 6 bin metrekare olup aylık ortalama 600-700 TL bedelle kiralanıyor. 6 bin metrekarelik alanın metrekaresi 650 TL’den hesaplandığı zaman aylık 3 milyon 900 bin TL olarak hesaplanıyor. Yani Salıpazarı’nda belediye ve mal sahipleri toplamda yaklaşık 4 milyon TL aylık kira kazancı sağlarken, TCDD‘nin dönümüne aylık 2 bin 500 TL kira alması sözleşmenin ticari usullere aykırılığını gözler önüne seriyor. TCDD aynı alanı Salıpazarı’na kiralamış olsaydı bile bugün en az aylık 4 milyon TL kazancı olacaktı. 

25 YILLIK KİRA GELİRİNİ PAZAR KURSA 1 YILDA KAZANACAKTI

TCDD, AVM yerine ‘pazar’ kursa, 25 yılda 1,2 milyar TL gelir kazanacaktı. AVM yapılması halinde TCDD’nin elde edeceği 25 yıllık gelir ise 48 milyon TL, TCDD’nin 25 yılda AVM’den alacağı toplam kiranın, alana pazar kurulsaydı da oradan alacağı 1 yıllık toplam kira tutarıyla aynı olması dikkat çekti.

Söğütlüçeşme'de yapılacak 'AVM Gar' projesinin maliyeti 193 milyon 794 bin TL!

Şerdil Dara Odabaşı: Söğütlüçeşme YHT Garı projesine yine itiraz edeceğiz!