03 / 07 / 2022

Söğütlüçeşme istasyonu gar olarak hizmete devam edecek!

Söğütlüçeşme istasyonu gar olarak hizmete devam edecek!

Kadıköy'de bulunan eski banliyö hattına ait Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, Marmaray hattı, yüksek hızlı tren hattı ve metrobüs hattına hizmet verecek biçimde yenilenecek.Kadıköy'deki eski banliyö hattına ait Söğütlüçeşme Tren İstasyonu,  Marmaray  hattı, yüksek hızlı tren hattı ve metrobüs hattına hizmet verecek biçimde yenilenecek.

Akşam gazetesinde yer alan habere göre, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu'nu dönüştürecek olan, "Toplu Taşım Gar Sahası"na ilişkin hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, Bakanlık tarafından onaylanarak askıya çıktı. Yeni imar planı, plana yapılabilecek itirazların alınabilmesi için bir ay süreyle askıda kalacak.

65 BİN METREKARELİK ALANI KAPSIYOR

Askıya çıkan yeni gar projesiyle ilgili alan yaklaşık olarak 65 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Gar sahasında yapılacak olan binaların en çok 3 kat, kat yüksekliğinin ise 8 metre olacağı bildiriliyor. Yeni plana göre gar sahası içerisinde, yolculara hizmet verecek ticari alanlar da bulunacak. Plan değişikliğiyle ilgili olarak hazırlanan raporda, değişikliğin gerekçesi ise özetle şu şekilde;

"Planlama alanı metrobüs hattı, Marmaray hattı, yüksek hızlı tren hattı gibi toplu taşıma güzergahlarının kesişim noktası olan bir konuma sahiptir. Toplu taşıma aktarma merkezi konumunda bulunan planlama alanı, günün her saatinde yaya ve taşıt trafiği bulunmakta ve yolcuların otopark, bekleme ve dinlenme, güvenlik ihtiyacı başta olmak üzere birçok istek ve taleplerine cevap verilememektedir.

Söğütlüçeşme Toplu Taşım Gar Projesi kapsamında bu ihtiyaç ve taleplere cevap verebilecek nitelikte bir çevre oluşturmak planın amacıdır. Uygulama İmar Planı Değişikliği teklifi ile ana kullanım fonksiyonlarını değiştirmeden planlama alanı; Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı, Dere ve Dere İşletme Bandı, Yolcu Transfer-Oto Terminal ve Yönetici Merkez Sahası, Park, Zemin Altı Otopark Alanı-Yeşil Alan ve Taşıt Yolu olarak düzenlenmiştir. Böylelikle planın anlam ve bütünlüğü korunurken, yolcuların ihtiyaç ve taleplerine cevap verebilecek nitelik ve kalitede bir çevre oluşturulacak, mekânsal eksikliklerinin giderilmesi sağlanacaktır."
 

Kadıköy Hasanpaşa imar planı değişikliği askıda!