03 / 07 / 2022

Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane karakol binası yıkıldı!

Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane karakol binası yıkıldı!

Beyoğlu Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane Karakol binası, İBB’nin başlattığı yargı sürecindeyken bir gecede ağır iş makineleri ile yıkıldı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat “Utanç duyuyorum” dedi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da  suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Sultan Abdülaziz döneminde yapılan Divanhane eski karakol binasının, Haliçport projesi nedeniyle yol genişletme çalışması için Ocak'ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ağır iş makineleri ile yıkımına başlandı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yıkımı durdurmak için yol istikametini değiştirdi, koruma kuruluna başvurular yaptı. Savcılığa yıkımın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunup, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne de yıkımın ve kurul kararının yürütmesinin durdurulmasını talep etti. Ancak yıkım durdurulamadı. Mahkeme devam ederken tarihi Osmanlı yapısı, 31 Mart gecesi tamamen yıkıldı.

Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane karakol binası yıkıldı!

“UTANÇ DUYUYORUM”

Yıkıma tepki gösteren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Üzülerek paylaşıyorum. Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolunu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık. Korumacıyım, utanç duyuyorum” diye konuştu. Polat, hiçbir gerekçesi olmayan bu yıkımın sorumlularının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Beyoğlu Belediyesi olduğunu dile getirdi. 

Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane karakol binası yıkıldı!

“YARGI ÖNÜNDE HESAP SORACAĞIZ”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da yıkıma tepki gösterdi ve “İhya etmekten anladıkları buymuş. Tarihi Kasımpaşa Divanhanesi Karakolu bir gece yarısı operasyonuyla yıkıldı, koskoca bir tarih yok edildi” diye konuştu. “İstanbul bugün çok acı bir güne uyandı” diyen Kaftancıoğlu şöyle konuştu:

“Bugünlerde bu gece yarısı operasyonlarını ne kadar sık görüyoruz. Gece yarısı operasyonu ile kararnameler çıkıyor, insanlar görevden alınıyor. Ve gece yarısı operasyonları ile tarihi Kasımpaşa Divanhanesi karakolunun yıkıldığı acı haberini aldık. İstanbul'un önemli bir tarihi mirası olan karakol, Ulaştırma Bakanlığı tarafından ‘yol yapacağız'  bahanesi ile ne yazık ki yıkıldı. Biliyoruz ki birçok uluslararası büyük projelerde tarihe, kültürel dokuya saygı gereği yer değiştirirken,  bizim ülkemizde AKP iktidarında İstanbul'a ihanet edenler tarihi kültürel miraslarımızı bir bir yok ediyor. İstanbul'a;  kültüre, doğaya, kente, insana saygı diyerek bakanlar olarak suç duyurusunda bulunacağız. Er geç yargı önünde hesap soracağız. Yıkımın yanlış olduğunu söylediğimizde ‘yıkmayacağız ihya edeceğiz' demişlerdi, anlaşılan o ki; AKP iktidarının ihya etmekten anladığı bu.”

NE OLMUŞTU?

Yol çalışması Ulaştırma Bakanlığı'nın talebi ile 2014'te Haliçport projesi için 3 yol geliş, 4 yol gidiş olmak üzere düzenleme yapılması talebi ile başladı. Projeden sonra Kültür Bakanlığı'na sunuldu ve 2019'da koruma kurulları tarafından onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkım ruhsatı verilmesi talebiyle yazı yazıldı. 4 Aralık 2020'de Beyoğlu Belediyesi tarafından yıkım kararı ruhsata bağlanarak işleme başlanıldı. 

Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane karakol binası yıkıldı!

HALİÇPORT TARTIŞMASI

Ocak'ta başlayan yıkım “Haliçport” tartışmasını da gündeme getirmişti. Konu İBB Meclisi'nde gündeme geldiğinde CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, tarihi binanın Katarlıların da ortak olduğu Haliçport projesi için yıkılmak istendiğini belirtti. 

AKP'liler de binanın yıkılmadığını, ihya edildiğini dile getirerek, “CHP döneminde yapılan beton eklentiler kaldırılıyor” dediler ve yol çalışmasının Haliçport ile ilgisinin bulunmadığını iddia ettiler. Ancak İBB'nin  AKP yönetimindeyken 2018 yılında aldığı karar bunun tam tersini gösterdi. Yeni İBB yönetiminin yıkımı durdurabilmek için revize ettiği 2018 tarihli Ulaşım ve Trafik Düzenleme Komisyonu (UTK) kararında düzenlemenin açıkça Haliçport projesi için yapıldığı görüldü. 8 Mart 2018 tarihli UTK kararında Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi'ne ait 5 bin 773 araç kapasiteli otoparka araç girişi çıkışı için istenen düzenleme uygun bulundu. Kararda “Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi'ne giriş-çıkış verilmesi, ek projede gösterildiği gibi Hasköy Cami Sokak, Aynalı Kavak Caddesi, Donanma Caddesi ile Melek Sokak üzerinden giriş çıkış verilmesi sadece ulaşım ve trafik açısından uygun görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Tarihi Divanhane Karakolu binası meclis gündeminde!