10 / 08 / 2022

Divanhane Karakol binası Haliçport’un otoparkı için mi yıkılıyor?

Divanhane Karakol binası Haliçport’un otoparkı için mi yıkılıyor?

İstanbul Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane Karakol binasının yıkımı İBB Meclisi’nde de gündeme geldi. Tarihi binanın yıkımı konusundaki tartışmalar devam ediyor...İstanbul Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane Karakol binasının yıkımı İBB Meclisi’nde de gündeme geldi. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, tarihi binanın Haliçport projesi için yıkılmak istendiğini ileri sürdü. 

Doğan Subaşı, “Muhafazakârız diyenler, ecdadımız diyenler yıkıyorlar orayı. Sordum neden yıkıyorlar burayı diye, Haliçport'un otoparkına gidiyormuş. Haliçport, Katarlıların da ortak olduğu bir proje. Ecdadımızın eserlerini bile yıkacak bu Katar sevginiz nereden geliyor biri çıkıp anlatsın” şeklinde konuştu. 

Divanhane Karakol binası Haliçport’un otoparkı için mi yıkılıyor?

TRAFİK KAOSU YAŞANIR

İBB Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı ise yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: 

“Katarlılara satılan Haliçport projesi ile 250 dönümlük alanda 70'er yat kapasiteli iki yat limanı, 5 bin 773 araçlık otopark, 400'er oda kapasiteli iki beş yıldızlı otel ve AVM inşa edilecek. Günlük 50 bin kişinin kullanacağı alan, Kasımpaşa ve Beyoğlu ilçesini trafik kaosuna sokacak.”

İBB'nin aldığı karara göre yolun güzergahının değiştirildiğini anımsatan Sarı, tarihi yapıyı yıkmadan da çözüm bulunabileceğine dikkat çekti.

Kasımpaşa'daki Divanhane eski karakol binasının yıkımı mecliste!