Kayıp liste bulundu 5 milyon kişiye KEY parası ödenecek

Kayıp liste bulundu 5 milyon kişiye KEY parası ödenecekHak sahipleri tespit edilemediği için ödenemeyen KEY hesaplarındaki sorun, geliştirilen bilgisayar programı sayesinde çözüldü. Ödeme yapılacak kişi sayısı bir anda 600 binden 5 milyona çıktı. Paralar bu yıl verilecek.


KAMUOYUNDA KEY ödemeleri olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının ödenmesi için gerekli olan hak sahiplerinin tespiti sorunu çözüldü. SSK'nın yaptığı çalışmayla ilk etapta hak sahibi sayısı 5 milyon olarak tespit edildi. Daha önceki çalışmalarda sadece Emekli Sandığı'nda bulunan 600 bin kişinin ismi tespit edilebilmişti. Alınan bilgiye göre hükümetin, KEY hesaplarının ödenmesiyle ilgili karar almasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçti.

TESPİTİ ZOR OLDU

YASANIN yürürlüğe girmesiyle birlikte, KEY hak sahiplerinin tespiti ile ilgili çalışma başlatan sosyal güvenlik kurumları, aradan 12 yıl geçmesi ve KEY kesintilerinin yapıldığı 1987-1995 yılları arasında kayıtların tam olarak tutulmaması nedeniyle KEY hak sahiplerinin tespitini gerçekleştirmekte zorlandı. Kasımda, Bakanlar Kurulu kararıyla, KEY hak sahiplerinin tespiti ile ilgili süre üç ay daha uzatıldı. Hak sahiplerinin tespiti ile ilgili süre şubat ayı sonunda doluyor. Hak sahiplerinin tespitiyle ilgili sürenin dolmasına az bir zaman kala, SSK geliştirdiği bir formülle, KEY hak sahiplerinin büyük kısmını belirledi.

FORMÜL BULUNDU

SSK, geliştirdiği bir bilgisayar programı ile sigorta sicil numaraları ile vatandaşlık numaralarını karşılaştırdı. Bu yöntemle yapılan sorgulama sonucunda, 1987-1995 arasında çalışan kişiler belirlendi. Halen sorgulama işlemi devam ediyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda, tespit edilen hak sahibi sayısı 600 binden 5 milyona çıktı. Ay sonuna kadar yapılacak çalışmalarla bu sayısının 6 milyonu aşması bekleniyor.

 

Kişi başı 500 YTL düşüyor

 

Yaklaşık 6 milyon hak sahibini ilgilendiren KEY hesaplarında kime ne kadar ödeneceği, Emlak Tasfiye Fonu'nun hesaplamalarından sonra netleşecek. Ancak KEY hesaplarının yatırıldığı 1 Ocak 1987-31 Aralık 1995 döneminde başından sonuna kadar kesintisiz olarak sistemin içinde bulunanlar adına yatırılmış olan yardım toplamı 120 YTL düzeyinde bulunuyordu. Bu tutara faiz işletilecek. Faizle birlikte ise hak sahibinin alacağının 500 YTL'ye yükseleceği tahmin ediliyor.

İlk yarıda dağıtılacak

Mart ayı başından itibaren, sosyal güvenlik kurumları tarafından tespit edilen KEY hak sahiplerinin listesi, Emlak Tasfiye Fonu'na teslim edilecek. Burada, kime ne kadar KEY ödemesi yapılacağı hesaplanacak. Bu işlemin de en az iki ay sürmesi bekleniyor. Bu süre sonunda ise, KEY hak sahipleri ve alacakları tutarlar kamuoyuna duyurulacak. Ve ödemelere başlanacak. Elinde belgesi olanlar ise, alacakları tutarları itiraz edebilecekler.

HÜSEYİN ÖZAY