15 / 08 / 2022

Kayseri Büyükşehir'den inşaatların ruhsat sorunu için önemli karar!

Kayseri Büyükşehir'den inşaatların ruhsat sorunu için önemli karar!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, inşaatların ruhsat sorunu ve bu sorun nedeniyle elektrik ve su aboneliğinde yaşanan problemlerin çözümü için önemli bir karar aldıklarını açıkladı.Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, inşaatların ruhsat sorunu ve bu sorun sebebiyle elektrik ve su aboneliğinde yaşanan problemlerin çözümü için önemli bir karar aldıklarını söyledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, binaların yangından korunması ile ilgili yönetmeliğin gereğinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden ilgili ilçe belediyelerine devredildiğini belirten Başkan Büyükkılıç, böylece ruhsat alımında yaşanan sürecin hızlandırıldığını söyledi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, inşaatların ruhsatlandırılmasında önemli bir değişikliğe gittiklerini ve bu değişikliğin Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçtiğini açıkladı. İnşaatların ruhsat problemlerinin, su ve elektrik aboneliğini engellediğini ve böylece pek çok vatandaşın inşaat elektriği ve suyu kullanarak daha fazla para ödemek zorunda kaldığını dile getiren Başkan Memduh Büyükkılıç, “Bu sorunu en aza indirgemek için önemli bir adım attık. Bir anlamda bürokraside sadeleştirme olarak da ifade edebileceğimiz bu kararımız Büyükşehir Belediye Meclisimizden de oy birliği ile geçti. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin gereği olarak kontrol ve onay işlemini Büyükşehir Belediyemiz bünyesindeki İtfaiye Daire Başkanlığımız yapmaktaydı. Bu kontrol ve onay işleminin merkezden yapılması, proje yoğunluğu ile birlikte gecikmelere sebebiyet vermekteydi. Ruhsat sürecinin hızlandırılması ve ruhsat sürecinden kaynaklanan sorunların en aza indirgenmesi için Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğin 4 ve 5’inci maddelerine istinaden proje kontrollerinin ruhsat vermeye yetkili ilçe belediyelerine devredilmesine karar verdik. Bu karar ruhsatlandırma sürecini hızlandıran adımlarımızdan birisi oldu. Almış olduğumuz kararlarla pek çok vatandaşımızın mağduriyetini de gidermiş olacağız” dedi.