Kazakistan’da tarım arazilerinin yabancılara satılması ve kiralanması yasaklandı!

Kazakistan’da tarım arazilerinin yabancılara satılması ve kiralanması yasaklandı!Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede tarımsal amaçlı kullanılan arazilerin yabancıya satılmasını ve kiralanmasını yasaklamayı öngören yasaya onay verdi.


Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkede tarımsal amaçlı kullanılan arazilerin yabancıya satılmasını ve kiralanmasını yasaklamayı öngören yasaya onay verdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Tokayev tarafından onaylanan yasa kapsamında, ülkede tarım arazilerin yabancıların satın almaları ve kiralamalarının resmen yasaklandığı belirtildi. 

Yeni yasaya göre, artık tarım alanlarının yabancılar, yabancı hisselerin olduğu yerel şirketler, uluslararası araştırma merkezlerinin yanı sıra ana vatanlarına dönen fakat hala ülke vatandaşlığına geçmeyen etnik Kazaklara satışı ve kiralaması yapılmayacak. Halihazırda arazileri kullanan yabancı vatandaşlar ve şirketlerin kira sürelerinde ise uzatma yapılmayacak.

Kazakistan’da tarım arazilerinin yabancılara satılması ve kiralanması yasaklandı!

Kazakistan Tarım Bakanlığının yayımladığı son rapora göre, ülkede şu anda toplamda 93 bin hektar arazi yabancılara kiralanıyor. 

2016 yılında Kazakistan genelinde gerçekleştirilen halk protestolarının ardından ülkenin o dönem Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Aralık 2021'e kadar tarım arazilerinin yabancılara kiraya verilmesine ilişkin yasa normlarına moratoryum koymuştu.

12 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Tokayev de Anayasa’da kendisine verilen yetkiler kapsamında, Parlamento’ya arazilerin satışı ve kiralamasına ilişkin yasa tasarısını sunmuştu.

14 Nisan 2021 tarihinde de ise Tokayev’in sunduğu ülkede tarım arazilerinin yabancılara satılmasını ve kiraya verilmesini tamamen yasaklayan yasa tasarısına Parlamento’da onay verilmişti.

Kazakistan Meclisi, Rusya'nın kira süresini 2050'ye kadar uzattı!