Kemal Kılıçdaroğlu: Konut politikasının değişmesi lazım!

Kemal Kılıçdaroğlu: Konut politikasının değişmesi lazım! Kemal Kılıçdaroğlu: Konut politikasının değişmesi lazım!

Apartman görevlileriyle video konferansla görüşen Kemal Kılıçdaroğlu, konut politikasının değişmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Apartman görevlisinin insani şartlarda oturabileceği bir dairenin ona tahsis edilmesi lazım'' dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, apartman görevlilerine, "Örgütlenmeniz kadar değerli bir şey yoktur. Büyük ölçüde haklarınızın ihlal edildiğini biliyorum. Size yasaların sağladığı güvencelerin verilmediğini de biliyorum. Bunun mücadelesini yapmak için örgütlenmeniz lazım" diye konuştu. 

Sputnik'te yer alan habere göre; CHP Basın Birimi tarafından yapılan açıklamada Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecindeki video konferans görüşmelerine apartman görevlileriyle sürdürdü.

Konut-İş Sendikası Genel Başkanı Alican Kayhan ile Ankara, Bursa, İstanbul, Sivas, Uşak, Adana, Kahramanmaraş, Sakarya, Erzurum ve Rize'den apartman görevlileriyle düzenlenen toplantıda Kılıçdaroğlu'na, genel başkan yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Veli Ağbaba da katıldı. Görüşmede, apartman görevlilerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini açıkladı.

'Yasaların sağladığı güvencelerin verilmediğini de biliyorum'

Apartman görevlilerine örgütlenmeleri çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Örgütlenmeniz kadar değerli bir şey yoktur. Büyük ölçüde haklarınızın ihlal edildiğini biliyorum. Size yasaların sağladığı güvencelerin verilmediğini de biliyorum. Bunun mücadelesini yapmak için örgütlenmeniz lazım. Biz sizin hakkınızı her ortamda savunuyoruz. Bu konuda bir broşür hazırladık. Burada sizin haklarınız yazılı, hangi haklara sahip olduğunuz yazılı. Tabii hakka sahip olmak ayrı ama bir de fiilen içinde çalışılacak ortam da ayrı" diye konuşan Kılıçdaroğlu, apartman görevlilerinin apartman yöneticisi ile anlaşma yaptığını ama eşiyle çocuğuyla beraber hizmet sunduğunu, çalışma saatlerinin olmadığını ve zor bir görev üstlendiklerinden bahsetti.

Kılıçdaroğlu, "Kovid-19 sürecinde de herkes evinde oturdu ama alana çıkıp alışveriş yapan yine sizsiniz, yani riski üstlenen yine sizsiniz. Dolayısıyla herkese imkanlar sağlandı, maddi imkanlar sağlandı size hiçbir şey verilmedi. Şunu önerdim bakın, dedim ki İşsizlik Sigortası Fonunun 1 yıllık faizi 16 milyar lira. 16 milyar lirayla bütün apartman görevlerine ikişer bin lira verirseniz üstü de artar" dedi.

Konut politikasının değişmesi lazım

Apartman görevlilerinin Bakanlık yetkilileri tarafından denetleme yapılmadığını ve haklarının yeteri kadar savunulmadığından bahseden Kılıçdaroğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Doğrudur. Çünkü güç değilsiniz. Güç olsanız çıkacak birisi 1 milyon, 500 bin adına kişi adına konuşacak. 500 bin kişi adına konuşmak nedir biliyor musunuz? 500 bin kişi adına bir kişinin çıkıp sizin bir temsilcimizin çıkıp konuşması şu anlama geliyor; Türkiye'deki bütün siyasi partiler kulak kabartacak, dur bakayım ne diyor diyecek. Dolayısıyla sizlerin oylarına talip olacaklar, mücadele edecekler." 

Yola ilk çıktıklarında taşeron işçilerini örgütlediklerinden bahseden Kılıçdaroğlu, işine son verilir korkusuyla taşeron işçilerinin sesini çıkaramadığını, izin hakkının verilmediğini, asgari ücret aldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerini örgütlemelerinden sonra onlar adına konuştuklarını, bu işçilerin de kendilerini desteklediklerini açıkladı.

Konut politikasının değişmesi gerektiğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Apartman görevlisinin insani şartlarda oturabileceği bir dairenin ona tahsis edilmesi lazım. Öyle yerler biliyorum ki güneş görmüyor. Bu adamın çoluk çocuğu da var, bunların da güneş görmeye, insanca yaşamaya hakları var." şeklinde konuştu.