Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İzmir'deki deprem konutlarına ilişkin açıklama!

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan İzmir'deki deprem konutlarına ilişkin açıklama!


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, afetzedelerin bütün zararlarının, devlet tarafından karşılanması gerektiğine dikkat çekti, bu konuda kanun tekliflerinin olduğunu belirtti. 


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Ekim  İzmir  Depremi Proje Alanı Mağdurları Platformu üyeleriyle, Baro Kafe'nin bahçesinde görüştü. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kemal Kılıçdaroğlu, burada gerçekleştirdiği konuşmada, 1999 yılındaki Marmara Depremi'den sonra bazı ek vergilerin çıkartıldığına ve bunlardan bazılarının hala uygulamada olduğunu dile getirdi.

Bu vergilerin harcama yerleri sorduklarında, "Bunun hesabını size mi vereceğiz?" dendiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bütün depremzede kardeşlerimize seslenmek isterim, hakkınızı arayın. Hakkınızı aradığınız sürece biz yanınızda olacağız" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu

İzmir'deki depremden sonra hasar gören evlerin yeniden inşası sırasında, metrekare ve kat sayılarının düşürülmesi gibi birtakım problemlerle karşılaşıldığının altını çizen Kılıçdaroğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Zaten zar zor bir ev sahibi olmuşuz, deprem oldu, ev yıkıldı... Sosyal devletin, bana yardımcı olması lazım. Gelip bana bir kağıt imzalatıyorlar, diyorlar ki 'Evini yapacağız ama seni borçlandıracağız'. İyi de ben bu emekli aylığıyla o kadar parayı nasıl ödeyeceğim, ya da asgari ücretle geçiniyorum, bunu nasıl ödeyeceğim? Normalde sosyal devletin, bir kişi afetzede ise onun karşılaştığı bütün zararı, hiçbir karşılık beklemeden karşılaması gerekiyor. Bunu açık ve net ifade edeyim. Bu konuda İzmir milletvekillerinin kanun teklifleri var, parlamentoda bekliyor teklifler. Meclis açıldığında, o kanun teklifleri görüşüldüğünde sizlere haber verecekler. Sizler de orada gerçekleri göreceksiniz. Kimler afetzeden yana, kimler karşı oylamada bunu göreceksiniz."

- Kat yüksekliği talepleri

Kılıçdaroğlu, yıkılan konutların yeniden inşa edilmesi sırasında kat yükseklikleri konusunda vatandaşların taleplerinin bulunduğuna da dikkat çekerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Sayın Tunç (Soyer) Başkan, 'Eğer vatandaşımız bunu ödemiyorsa ve bu ödemeyi başka yollardan karşılamak gerekiyorsa ve bunun için kat yüksekliği gerekiyorsa gerekirse yapılacak' dediniz. 'Gerekirse' değil, 'Yapılacak' deyin. Burada bu yüksek binalar yapılıyor, değil mi? Diğerleri neden yapılmıyor? Engel çıkaracaklar... Bunlar engel çıkarırsa bütün İzmirliler onlara hesap sorar. Biz, yapacağız."

Kemal Kılıçdaroğlu

- "Kat yüksekliği vereceksiniz"

Son zamanlarda orman yangınlarından etkilenen bölgelerdeki vatandaşların benzer bir durum yaşadığına dakat belediyelerin vatandaşlara destek olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

"Bunlara da kağıt imzalatmışlar, bunları da borç altına sokuyorlar. Biz dedik ki, 'Bunları karşılayacağız, belediye başkanları olarak'. Buradaki evlerin sayısı çok az. Dolayısıyla 11 büyükşehir belediye başkanımız bunların ek yükümlülüklerini karşılayabilir ama İzmir gibi çok daha fazla kapasiteyi içeren yeniden yapılanmanın maliyetini 11 büyükşehir belediye başkanının karşılaması mümkün değil. Ben, 'bunu karşılarız' deyip de yarın bunun gereğini yapmazsam size karşı mahcup olurum ve doğruyu söylememiş olurum. Kat yüksekliği vereceksiniz, gelecekler yapacaklar, maliyetleri karşılayacaklar. Kimsenin de cebinden 5 kuruş para çıkmayacak. Olması gereken budur. Sosyal devlet de bunun gereğini yapacak."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de hakların korunması amacıyla büyükşehir belediyesi olarak sonuna kadar depremzedelerin yanında olacaklarına vurgu yaptı. 

Toplantıya İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile CHP İzmir milletvekilleri ve belediye başkanları da katılım gösterdi. 

İzmirli depremzedelerden deprem kredisi çıkışı!