Kentsel dönüşümde 5,8 yoğunluğu!

Kentsel dönüşümde 5,8 yoğunluğu! Kentsel dönüşümde 5,8 yoğunluğu!

5,8 büyüklüğündeki deprem İstanbullulara kentsel dönüşüm gerçeğini bir kez daha hatırlatırken, evlerini güvenli hale getirmek isteyenler soluğu belediye ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dönüşüme neşter atarak vatandaş mağduriyetini giderme girişimi, dönüşüme olan ilgiyi de artırdı. Fakat İstanbulluların üst üste yaşadığı 4,6 ve 5,8 büyüklüğündeki iki sarsıntı,İstanbullulara deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Yeni Şafak gazetesinden Mine Açar'ın haberine göre, özellikle önceki gün yaşanan son deprem vatandaşları da harekete geçirdi. Bu işin şakası olmadığı bilinciyle daha güvenli evlerde yaşamak isteyen vatandaşlar evini nasıl dönüştürmesi gerektiği konusunda bilgiler almaya başladı. İnternette arama motorlarında evimi nasıl dönüştürürüm ve izlenecek yol haritası başlıkları en çok aranan konular arasında yer aldı.

CİMER’E TALEP ATAN VAR

Mağduriyet yaşayanlar, belediyelerin kapısını çalarak soluğu kentsel dönüşüm masalarında aldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri de ziyaretlerin sıklaştığı adres olarak dikkat çekiyor. Deprem’in kentsel dönüşüm talebini etkileyip etkilemediğine baktığımız sokak röportajında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER’e de dönüşüm isteklerinin yazıldığını öğreniyoruz. Üstelik CİMER’e dönüşme talebini bildiren vatandaşların sayısı da azımsanmayacak boyutta. Aralarında daha önce yazanlar da var yeni başvuru yapanlar da. Her başvuruyu değerlendirmeye alan CİMER, bu yöndeki talepleri de dikkate alıp vatandaşa Kentsel Dönüşüm Merkezi’ne başvurmaları cevabını vermiş bu merkezler ise belediyelere yönlendirmiş.

HUKUKÇULARIN KAPISI DA ÇALINIYOR


Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, konutunu dönüştürmek isteyen vatandaşın hukuki alt yapı hakkında da bilgi alma telaşı içine girdiğini belirtti. Talebin artmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın dönüşümde yeni eylem planı açıklamasının ve faizlerin aşağıya inmesinin etkili olduğunu belirten Kiraz konuşmasına şu şekilde devam etti:  “Son deprem ise vatandaşı daha da hareketlendirdi. Birkaç gündür telefonlarım en çok kentsel dönüşüm yaptırmak isteyen vatandaşlar tarafından çalınıyor. Eylem planında bakanlık dönüşümü hızlandıracak iki önemli adım attı. Bunlardan biri güçlendirmeye izin vermesi bir diğeri de vatandaşın evini aynı metrekarede kendisinin yenilemesinin önünün açılması.”


KREDİ HESAPLATIYORLAR

Oturdukları yapıları kentsel dönüşüm statüsüne sokmak isteyenlerin bankalarda kredi hesaplatmaya başladığını da öğreniyoruz. Birçok banka kentsel dönüşüm kredisi başlığı ile bu tür taleplere yanıt veriyor. Fakat dönüşümün hızlanması için kredi koşullarının iyileştirilmesi gerekli. Avukat Ali Güvenç Kiraz da kredi koşulları iyileştirilmeden dönüşüm isteklerinin istek olmaktan öteye geçemediğini söylüyor. 2017 yılında çıkan dönüşüm kredi yönetmeliğine işaret eden Kiraz, “Bu yönetmelik bir an önce uygulanmalı. Oradaki kredi koşulları dönüşümü hızlandırır” diye konuştu.

4 MİLYARLIK KAYNAK VAR

İller Bankası, belediyelere 4 milyar lira yeni kaynak da sağlayacak. Bakanlık 81 ile yolladığı genelgede ‘riskli bina raporunuzu bize iletin’ şeklinde bir açıklama yaptı. Gelen bilgiler ışığında dönüşüm çalışmaları da biçimlendi. İstanbul’da Esenler’de 8 bin, Gaziosmanpaşa’da 4 bin 748, Başakşehir’de 2 bin, Üsküdar’da 1850, Kadıköy’de bin 650, Zeytinburnu’nda bin 500, Bağcılar’da bin 15, Beykoz’da bin, Kağıthane’de 850, Güngören ve Beyoğlu’nda 750’şer, Arnavutköy’de 500, Ataşehir’de 300 ve kartal’da 125 bağımsız birimden meydana gelen dönüşüm yapılıyor.

 

6,7 milyon konut bir an önce kentsel dönüşüme alınmalı!

Riskli yapılar için dört aşamalı süreç!