Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli?

Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli?Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Mevlüt Tezel, bugünkü yazısında kentsel dönüşüm çalışmalarının sokaklara olan etkisini kaleme aldı. İşte o yazı...


Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Mevlüt Tezel, bugünkü yazısında kentsel dönüşüm çalışmalarının sokaklara olan etkisini kaleme aldı. İşte o yazı...

İstanbul Beyoğlu'nda dün çıkan yangında yangını söndürmeye gelen itfaiye araçları sokakların dar olması ve park edilmiş araçlar nedeniyle sokağa giremedi. Bunu gören çevre halkı da park eden araçları kaldırarak itfaiye aracının geçmesini sağladı.

Kentsel dönüşümde nelere dikkat edilmeli?

Bu gibi durumlar ne yazık ki çok yaşanıyor. Otoparkın yetersizliği ve çarpık kentleşme nedeniyle itfaiye araçları çoğu zaman yangın yerine ulaşamıyor. Bu duruma sebep olanlar ise açgözlü müteahhitler, üç katlı binayı yıkıp yerine yedi-sekiz katlı bina yapınca birçok mahallenin altyapısı bu durumu artan nüfusla park eden araç sayısı çoğaldı. 

Yeni inşa edilecek binalara otopark zorunluluğu gelmesi ile yaşanan bu sıkıntılar azalabilecek. Kentsel dönüşüm çalışmaları ise artık daha fazla kat çıkmak için değil insanca yaşam sunmak için hayata geçirilmeli .

Kentsel dönüşüm çalışmaları için yeni öneri!