KEY parası hazır liste bekleniyor

KEY parası hazır liste bekleniyor

5 milyondan fazla çalışanın beklediği KEY paralarını ödeyecek olan TOKİ'nin Başkanı Bayraktar, 'Paramız hazır, listeyi bekliyoruz' dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Konut edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde hak sahiplerinin isimlerinin hazırlanması için belirlenen sürenin bitmesine 9 gün kaldı. Listenin, kurumlar (SSK; Bağ-Kur, Emekli Sandığı) tarafından 30 Kasım'a kadar hazırlanarak tasfiye halindeki Emlak Bankası'na ulaştırılması gerekiyor. İsim listeleri hazırlanırken, paraları ödeyecek olan TOKİ'nin Başkanı Erdoğan Bayraktar ile Kayseri'de konuşma fırsatı bulduk. KEY ödemelerini yapacak paraları olduğunu belirten Bayraktar, "Yeter ki listeler hazırlansın. Biz paraları hemen öderiz. Bunun için kaynağımız var. Olmasa bile bütçeden bu parayı alma yetkimiz var. Ama hak sahiplerinin tespiti bitmedi. Kimin ne kadar çalıştığı belli değil. Bunun ayrımı yapılmalı" dedi. Bayraktar, listelerin hazırlanmasının yavaş ilerlediği yolundaki şikayetleri aktardığımızda, şu açıklamayı yaptı:

'Eleman alımı yapsınlar'

"Kurumlar bu listeleri 30 Kasım'a kadar hazırlamak zorunda. Bunun için kanun hazırlanırken kurumlara gerekirse ek eleman alma yetkisi verildi. Bu elemanları alıp çalışmayı bitirecekler. Biz de ödeme yapacağız." Şimdi gözler bu listeleri hazırlayacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu'na çevrildi. Kurumun listeleri 30 Kasım'a kadar hazırlayıp hazırlayamayacağı ise merak konusu.

Bayraktar'dan önemli mesajlar

* İmzasız mektup yağıyor: İmzasız ihbar mektupları geliyor. Müteahhitlerimizi şikayet ediyorlar. Bir çoğu asılsız. İmzalı, iyi niyetli ihbar bekliyoruz.

* Denetim yoksa, kalite olmaz: Bir ruhsatı alana kadar anamızdan emdiğimiz süt burnumuzdan geliyor. Ama ruhsat alındıktan sonra denetim mekanizması da iyi işlemiyor.

* Modern köyler: Modern köyler kuruyoruz. Şehirden tersine göçü başlattık.

* Mezar kazıp tehdit ediyorlar: Kentsel dönüşüm bölgelerinde mezar kazıp, 'Sizin için hazırladık' diye tehdit edenler bile var.

FARUK ERDEM

pus