Sarıyer Mahalle Dernekleri Platformu

Sarıyer Mahalle Dernekleri Platformu

Sarıyer Mahalle Dernekleri Platformu ile Pınar ve Derbent Mahallelerinin sakinlerinden mesaj yağıyor. Konu, 50-60 yıldır oturdukları mahallelerin 'kentsel dönüşüm' için seçilmiş olması

Taksim Gezi, Hyde Park gibi oldu!

Taksim Gezi Parkı’nda kürsü kuran kentsel dönüşüm karşıtlarının bir araya gelerek oluşturduğu Kent Hareketi, Gezi Parkı’nı Hyde Park’a çevirdi

Sarıyer'in yeni imar planları meclisten geçti!

Sarıyer’de yaklaşık 250 bin kişiyi ilgilendiren ve 40 yıldır çözülemeyen tapu sorunu çözülüyor. 13 mahalle için hazırlanan ıslah imar planları Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçti.

Sarıyer’in 40 yıllık tapu sorunu mecliste!

Sarıyer’de yaklaşık 250 bin kişiyi ilgilendiren ve 40 yıldır çözülemeyen tapu sorunu İBB Meclisi'nde görüşüldü. 10 mahalle için hazırlanan ıslah imar planları İBB'den geçemedi.

Sarıyer'deki iki mahalle için imar planı onaylandı!

Sarıyer Belediye Meclisi toplantısı gerçekleşti. Toplantıda imar konuşuldu. Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı mahalleleri imar ıslah plan çalışması onaylandı.

Sarıyer'deki iki park baştan aşağı yenilendi!

Sarıyer Belediyesi, Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Sarıdağ Davet Sokak ve Büyükdere Mühendis Şevket Sokak’ta baştan aşağı yenilenen parkların açılış kurdelesini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve mahalle sakinleri birlikte kesti.

Gaziosmanpaşa'daki acele kamulaştırma protesto edildi!

İstanbul Gaziosmanpaşa'daki 5052 parsel için alınan "acele kamulaştırma" kararı üzerine mahalleliler iptal davası açtı, belediyeye yürüyerek eylem gerçekleştirdi. Burada konuşan mahalle dernekleri temsilcileri herkesi mahallelerine sahip çıkmaya çağırdı.

Büyükdere Mahalle Muhtarlığı’nın açılışı yapıldı!

Sarıyer Büyükdere Mahalle Muhtarlığı’nın açılışı yapıldı. Açılışa Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve Büyükdere halkı da katıldı.

Sarıyer'de kentsel dönüşümde birlik toplantısı düzenlendi!

Sarıyerli mahalle kooperatifi ve dernek yöneticilerinin katıldığı, kentsel dönüşüm ve imar yasası konularını masaya yatırıldığı toplantı, Sarıyer Belediyesi Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Sarıyer'de Kentsel Dönüşümde Birlik Toplantısı gerçekleşti!

Sarıyerli mahalle kooperatifi ve dernek yöneticilerinin katıldığı, kentsel dönüşüm ve imar yasası konularının masaya yatırıldığı Kentsel Dönüşümde Birlik Toplantısı Sarıyer Belediyesi Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

17 Ekim 2014 Sarıyer su kesintisi!

İstanbul Avrupa Yakası Sarıyer ilçesinin Bahçeköy merkez, Bahçeköy yeni mahalle ve Kemer mahallesinde şebeke hattı arızası nedeniyle 17 Ekim 2014 tarihinde su kesintisi yapılacak. Çalışmanın saat 17:30 civarında bitirilmesi öngörülüyor...

1952 yılında İstanbul'un en modern mahallesi Sarıyer'de kurulacakmış!

1952 yılında Sarıyer'de denize 3 dakika mesafede, modern bir mahalle kurulacakmış. Kurulacak mahallede yapılacak lüks villalar 450 metrekare arsa içinde olacakmış ve üçte biri peşin, geri kalanı taksitlerle satılacakmış.

Şişli’de 3 mahalle seçimlerden sonra resmen Sarıyer’e bağlanacak!

Şişli’de Maslak, Ayazağa ve Huzur mahalleleri, 30 Mart yerel seçimlerinden sonra resmen Sarıyer’e bağlanacak. 50 bin kişinin Sarıyer mi yoksa Şişli için mi oy kullanacağı ise 18 Şubat'ta kesinleşecek...

Sarıyer kentsel dönüşüm 2013!

400 bin nüfusun 200 bininin gecekonduda yaşadığı Sarıyer’de Derbent, Fatih Sultan Mehmet ve Pınar mahalleleri kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek. İşte mahalle mahalle Sarıyer kentsel dönüşüm 2013…

Şükrü Genç: Sarıyer'de yerinde dönüşümden yanayız!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Bizim kentsel dönüşüm projemizin formülü yerinde dönüşüm. Binalar yenilenecek ama kimse şehir dışına gitmek zorunda kalmayacak. Mahalle hayatı aynen korunacak” dedi...

Sarıyer Mahalle Dernekleri Platformu Haberi

Sarıyer Mahalle Dernekleri Platformu

Kentsel dönüşüme 'mahalli halka dönmesi' koşulu ile karşı olmadığımı belirteyim. Buna rağmen; gelen mesajlardaki çaresizliğe, uzlaşı eksikliğine, çözümsüzlüğe kulaklarımı tıkayamadım!

Konu ile ilgili bana yazan yetkilinin mektubuna kısaca göz atalım; "Hali hazırda, Maliye Bakanlığı tarafından burada yaşayan vatandaşlara ecr-i misil (başkasının mülkünün üzerinde oturmanın getirdiği kira bedeli) cezaları yollanmakta. Bu bedelleri ödeyemeyenler için buralarda yaşamını devam ettirmek giderek zorlaşıyor. Diğer bir sorun ise, mahallelerdeki dönüşüm işlemi gerçekleşecek olursa, projeden ev almak isteyenlerin ödemesi gereken para miktarının 300-400 bin liralara ulaşması."

Sarıyer Mahalle Derneği kısaca diyor ki; "Evet, oturanların tapusu yok. Ama 50 senedir burada oturuyorlar. Artık buralı olmuşlar. Uygun bir ödeme tablosu yapılsa tapu sahibi olabilmek için belki bir şansları olur. Mevcut durumda ne ödeme...