Sarıyer'in yeni imar planları meclisten geçti!

Sarıyer'in yeni imar planları meclisten geçti!Sarıyer’de yaklaşık 250 bin kişiyi ilgilendiren ve 40 yıldır çözülemeyen tapu sorunu çözülüyor. 13 mahalle için hazırlanan ıslah imar planları Sarıyer Belediye Meclisi’nden geçti.


Sarıyer'de 13 mahalle için hazırlanan, 250 bin kişiyi ilgilendiren Islah İmar Planları, Sarıyer Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçerek İBB Meclisi’ne iletildi.

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sarıyer’de binlerce mahalleliyi ilgilendiren Islah İmar Planları’nın yeniden görüşülmesine karar vermesinden sonra hazırlanan Islah İmar Planları, Sarıyer Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçerek İBB Meclisi’ne gönderildi.

Sarıyer

Meclis oturumuna mahalle dernekleri üyelerinin yanı sıra muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Yıllar önce Sarıyer Belediyesi’nde yine mülkiyetle ilgili konunun İBB’den gönderildiğini söyleyen arıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç konuşmasında, İstanbul’da 1984 Büyükşehir yasası çıktığında ilçe belediyelerinden sadece Beykoz ve Sarıyer’e mülkiyetin verilmediğinden bahsetti.

SÜREÇTE HUKUKİ GÖRÜŞLERDEN DE YARARLANILDI

Konuşmasında oluşan süreçlerin ardından böyle bir noktaya gelmek çok önemli olduğunu söyleyen Başkan Genç, şu ifadeleri kullandı:

“Biz hemen bunu işleme koydurup Büyükşehirden’de onay alınması sonucunda devirleri yapabileceğiz. 2009’da ilk geldiğimiz dönemde Gecekondu Mesken Müdürlüğü kuruldu. Amacı ise şuydu; gecekondulardaki günlük sorunların çözümü, özellikle bu mülkiyet meselesinin sonuçlanmasıydı.

Yani 2009 -2015 arasında çok yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. Öncelikle üniversitede ıslah planlarının yapılabilirliğine dair hukuki görüş aldık, halkla beraber çalışmalar yapıldı ve planlar oluşturuldu. Meclisimize gelen bu üç dosya tek tek incelenerek meclisten geçti daha sonra oy birliği kararı bir anda değişti ve oy çokluğuna dönüştü.
 
O dosya oy çokluğu ile geçerek İBB Meclisi’ne gönderildi. Herkes biliyor ki bu çalışma yasal. Yeni yönetimler göreve başladıktan sonra vatandaş İBB’ye 14 bin dilekçeyle evrak gönderdi. Sürecin yeniden ele alınması gerektiği konusunda İBB bürokratlarınca yapılan inceleme ve hukuki yazışmalar sonrasında geri görünüm ve etkilenme bölgesinde ıslah imar planı yapılabilmesi için mütalaa verildi.

Yıllardır çalışıyoruz bu konu üzerine ancak bir sonuç alamamıştık. Şimdi böyle bir noktaya gelmiş olmak çok sevindirici bir durum. Beklediğimiz ve haklılığını ileri sürdüğümüz durumun sonuçlanması konusunda bir yeni sürece girmiş olduk. Büyükşehir meclisine gidecek ve orada çalışacak, ilgili kurumlar incelemelerini yapacak sonrasında mutlak bir şekilde inandığımız; toplumun, halkın yararına bir karar alınacak.”

İki yıl önce Sarıyerlilerin tapu umudu İBB engeline takılmış, dönemin hukuk müşavirleri Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanan ve belediye meclisinden geçen Islah İmar Planları, Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme alanlarında kalan bölgelerde planların yapılmasının yasal olmadığı gerekçesiyle geri gönderilmişti.