16 / 08 / 2022

Uluslararası Para Fonu

Uluslararası Para Fonu

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankasının Bahar Toplantıları kapsamında geldiği Washington'da AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

IMF Başkanı Lagarde: Türkiye altyapıya önem veriyor!

IMF Başkanı Lagarde, altyapı projelerinde Türkiye'nin son dönemde büyük önem verdiği kamu-özel sektör ortaklığına dikkat çekti. Başkan Lagarde, İslami finansmana da ayrı bir parantez açtı.

Danimarka'nın 500 milyar dolarlık mortgage ekonomisi var!

Mortgage kredileri konusunda Danimarka'yı uyaran IMF, Danimarka'nın 500 milyar dolarlık mortgage ekonomisinin var olduğunu söyledi...

Lex Reiffel: Dünya Bankası’nın merkezini ABD’den İstanbul’a taşıyın!

Kemal Derviş’in Başkan Yardımcılığını yürüttüğü Brooking Enstitüsü Kıdemli Uzmanı ve ABD eski Hazine Bakanlığı Ekonomisti Lex Reiffel, China Daily gazetesine yazdığı makalede, “İstanbul Avrupa-Asya arasında gerçek bir köprü. Dünya Bankası için yeni adres

Ali Babacan: İstanbul finans merkezi mayası tuttu!

İsviçre'nin Davos kasabasında devam eden Dünya Ekonomik Forumu'nda IMF Başkanı Christine Lagarde ile birlikte konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kürsüye 'Burada imtiyazlı konumda tek sizsiniz, bize ders verin' sözüyle davet edildi

Yunanistan, kamu mallarını ve tatil köylerini özelleştirmeye başladı!

Yunanistan'da, mali kriz ve borç sorunuyla mücadele temelinde, AB'nin de baskısıyla yapılması kararlaştırılan 50 milyar euroluk özelleştirme çerçevesinde kamu mallarının satışına yönelik müzakerelere başlandı

Gerçekleşirse Avrupa’yı kasıp kavurur Peki Türkiye bundan nasıl etkilenir?

Uluslararası Para Fonu (IMF)’nin Avrupa Departmanı tarafından "Rusya'nın Doğal Gaz Kesintisi Avrupa Ekonomilerini Nasıl Etkileyebilir?" başlıklı bir blog yazısı kaleme alındı. Yazıda Rusya'nın doğal gaz arzını kesmesinin Orta ve Doğu Avrupa'daki bazı ülkelerin ekonomileri için yüzde 6'ya varan orand

IMF'ten küresel ekonomide yüksek risk devam ediyor uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonomik görünüme yönelik belirsizliğin son derece yüksek olduğunu, enflasyonun kalıcı hale gelmesi halinde görünümün daha da kötüleşebileceğini ifade etti.

IMF'den dikkat çeken dolar tespiti: Yüzde 59'un altına düştü

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD dolarının küresel döviz rezervlerindeki payının geçen yılın son çeyreğinde yüzde 59'un altına inerek düşüşünü sürdürdüğünü açıkladı.

IMF'den şok dolar raporu! Yeni dalgaya hazır olun diyerek uyardı

Uluslararası para fonu IMF, önümüzdeki günlerde yaşanabilecek yeni bir şok dalgasına karşı Avrupa'yı uyardı. Krizin pekçok Avrupa ülkesinin ekonomisinde kayıplara yol açacağı vurgulanarak enerji akışının aniden durabileceğine dikkat çekildi.

IMF 2022 küresel ekonomik büyüme tahminini açıkladı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2022 yılına yönelik küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4.9 seviyesinden 4.4'e düşürdü.

IMF'den El Salvador'a kripto para uyarısı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador'a kripto paralara ilişkin riskleri göz önüne alarak Bitcoin'i resmi para birimi olarak kullanmama uyarısı yaptı.

IMF'den sert uyarı! Çalkantılı döneme hazırlıklı olun!

Uluslararası Para Fonu (IMF), gelişmekte olan ülkeleri Fed'in faiz artırımı beklentisi nedeniyle çalkantılı bir döneme hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. IMF, bu ülkelerdeki yüksek enflasyona ve kamu borcuna dikkat çekti.

IMF'den küresel kripto para düzenlemesiyle ilgili uyarı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel kripto para düzenlemesinin kapsamlı ve koordineli olması gerektiğine, koordineli olmayan düzenleyici tedbirlerin istikrarı bozucu sermaye akışlarını kolaylaştırabileceğine dikkat çekti.

Türkiye konut fiyat artışında ikinci sırada!

Uluslararası Para Fonu (IMF) dünyada ev fiyatlarının en çok yükseldiği ve en fazla düştüğü ülkeleri açıkladı. 58 ülkeyi kapsayan rapora göre, Türkiye yüzde 14.9’luk yükselişle ikinci sırada yer aldı.

IMF: Çin’de gayrimenkul sektörünün riskleri kontrol altına alınabilir!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin'de gayrimenkul sektöründen kaynaklanan risklerin kontrol altına alınabileceğine dikkat çekti.

IMF’den konut piyasası için uyarı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) hafta içi yayınlanan bir raporunda hisse senedi ve konut piyasası için satışın büyük risk oluşturduğunu dile getirdi. 

İsviçre'de ilk kripto para fonuna onay verildi!

İsviçreli Finansal Piyasa Denetim Otoritesi (FINMA) son zamanlarda sık sık gündeme gelen ülke yasalarına uygun ilk kripto para fonu için onay verdi.

IMF Türkiye büyüme tahminini açıkladı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisi için 2021 yılının büyüme beklentisini yüzde 5.8'e düşürdü.

Uluslararası Para Fonu Haberi

Uluslararası Para Fonu

Maliye Bakanı Ağbal, "Toplam bilançoları 4 trilyon doların üzerinde olan Avrupa, Amerika ve Kanada merkezli fonlar, Türkiye'nin referandum sonrası dönemde hızlı bir şekilde reformlara odaklanmasını bekliyor." dedi.


Washington'da küresel yatırım fonlarının yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştiren Ağbal, referandum sonrasında ekonomi üzerindeki belirsizliklerin ortadan kalktığını, gündemin yapısal reformların hızla uygulanması olduğunu dile getirdi.


Öncelikli reformlar arasında kamu maliyesi, iş gücü piyasası, eğitim ve hukuk sistemi ile İstanbul Finans Merkezi ve mikro sektörel reformların yer aldığını belirten Ağbal, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile İstanbul Finans Merkezi Kanun Tasarısını gelecek haftalarda Ekonomi Koordinasyon Kuruluna sunacağını aktardı.


Maliye Bakanı Ağbal, büyüme dostu kamu maliyesinin 2017 yılında ekonomiye can suyu veren önemli teşvikler sunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:


"Bu teşvikler, Türkiye'nin 2002 yılından bu yana sürdürdüğü mali disiplin sayesinde, kazanılan...