Kiler, iki otelle turizme giriyor

Kiler, iki otelle turizme giriyor

Kiler Group, Afyon ve İzmir'de inşa edeceği toplam 2 bin yatak kapasiteli iki kaplıca oteliyle sağlık turizmine giriyor. Güneydoğu'da AVM projeleri de yolda. Şirketin 6 konut projesi de devam ediyor.


Kiler Group'un inşaat şirketi olan Biskon Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler,  İzmir  ve Afyon'daki iki kaplıca oteli projesiyle turizm sektörüne gireceklerini söyledi. İşletmelerinin Kiler Group tarafından yapılacağı otellerle ilgili olarak Kiler, Avrupa'daki sigorta şirketleriyle görüştüklerini belirtti. İzmir'de açılacak otelin 700-800, Afyon'dakinin ise bin 300-bin 400 yatak kapasiteli olacağını dile getiren Kiler, otellerin inşaatına 2008'in ilk yarısında başlanacağını ve 2009 yılında da açılacağını kaydetti. Otellerin birini tamamen yabancıya, diğerini de yerli turistlere açmak gibi bir planları olduğunu anlatan Kiler, "Avrupa'da sağlık turizmi ile ilgili çok büyük potansiyel var. Sigorta şirketleri ile görüşmeler sürüyor. Sadece Hollanda'da bin yatak kapatacak potansiyel bulunuyor" dedi.

AVM YATIRIMI SÜRECEK

Perakende zinciri ve inşaat sektöründe önemli yatırımları olan Kiler, önümüzdeki yıl içinde Zonguldak ve Kütahya'da kentin ilk alışveriş merkezlerini inşa edecek. Zonguldak'taki alışveriş merkezinin 45 bin metrekare, Kütahya'dakinin ise 60 bin metrekarelik inşaat alanında sahip olduğunu söyleyen Kiler ikisinin de maliyetinin 40'ar milyon dolar olacağını belirtti. 2008'de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne alışveriş merkezi yatırımı hedeflerinin olduğunu dile getiren Kiler, "Önümüzdeki yıl, Anadolu'ya yayılma yılımız olacak. Özellikle Adana, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa gibi kentlerdeki projelerimizle yatırımlarımıza hız vereceğiz" diye konuştu. Beylikdüzü'ndeki 820 daireli yeni konut projesinin temelinin bu ay içinde atılacağını belirten Kiler, ilk etabı 70 dönüm üzerine kurulu olacak projenin, 54 milyon dolarlık bir yatırım olacağını dile getirdi.

"Migros'u yabancıya vermeyelim"

MİGROS'un satışı ile ilgili ayrıntıların ay sonuna kadar belli olacağını fakat şu anda açıklama yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Nahit Kiler, "Migros çok büyük bir perakende zinciri. Tabii ki biz de alabilmeyi çok isteriz. Ama biz alamasak da Anadolu Grubu'nun ya da Ülker'in olmasını çok isterim. Perakende sektörünü tamamen yabancıya teslim etmeyelim" diye konuştu. Koç Grubu'nun Migros'un satışını hızlandırdığını, bunu da kendilerine yapılan geri dönüşlerle anladıklarını dile getiren Kiler, satışın yıl sonuna kadar tamamlanmak istediğini söyledi.

Biskon Yapı'nın 6 projesi sürüyor

* KARTAL: 250 daireli 25 milyon dolarlık proje, 2010'da teslim edilecek.

* BEYLIKDÜZÜ: İki ayrı projede toplam 115 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

* ZONGULDAK AVM: 2009 sonunda açılacak alışveriş merkezi, 40 milyon dolara mal olacak.

* KÜTAHYA AVM: Proje, 240 dönüm üzerinde kurulacak ve 40 milyon dolara mal olacak.

* İSTANBUL SAPPHIRE: 157 dairenin bulunacağı alışveriş merkezi ve rezidans projesi, 200 milyon dolara mal olacak.

* ESENYURT ANTREPO VE DEPO ALANI: 44 milyon dolara mal olacak proje, Kiler Group'un yeni gelen müdürlük binası olacak.

EBRU ERDOĞAN