06 / 07 / 2022

Kınık OSB'nin 2. kısmına yatırımcı ilgisi!

Kınık OSB'nin 2. kısmına yatırımcı ilgisi!

Ön taleple genişletilmeye çalışmalarına ilgi yüksek. Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, ön talebe 19 firmanın başvurduğunu bu başvurularla OSB'nin ikinci kısmını yüzde 80'inin şimdiden dolduğunu açıkladı.İzmir'in Kınık ilçesinde faaliyet gösteren, ulusal ve uluslararası pek çok firmanın yer aldığı Kınık Organize Sanayi Bölgesi'nin ikinci kısmına da yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor. Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer yüzde 100 doluluğa ulaşan Kınık OSB'nin genişleme alanı için topladıkları ön talebe 19 firmanın başvurduğunu ve ön talepler neticesinde 2. kısım OSB'nin yüzde 80'inin şimdiden dolduğunu açıkladı. Dünya'dan Nihat Delibaşı'nın haberine göre; Kınık OSB 2. etabına yatırım için ön talepte bulunan firmaların arasında insansiz yerli tank üretimini gerçekleştiren Katmerciler'in yanı sıra Lupamat, Dirinler Makine, Dimes İçecek gibi bulundukları sektörlerin önemli oyuncuları yer alıyor.

Yatırımcıların Kınık'a yatırım talebindeki artışa dikkat çeken Sadik Doğruer, karma organize sanayi bölgesinde tüm parsellerin dolduğunu ve taleple olumlu yanıt vermediklerini kaydetti. Kınık OSB'nin 2. etabı ile ilgili çalışmalara başladıkları bilgisini Veren Doğruer, "Mevcut 750 bin metrekare alana sahip Kınık OSB'de başvurulara yanıt vereceČimiz alan kalmadı. Yaklaşık 900 bin metrekare alanda 19 firmanın ön başvuru taleplerini aldık. Bu konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde Sanayi Bakanı Mustafa Varank'ı ziyaret ederek.genişleme alanı ile ilgili talebimizi ilettik. Başvuruların özet dosyalarını da ilettik. Görüşmeniz çok olumlu geçti" diye konuştu.

Dirinler'in rüzgar türbinleri üretilecek Kınık OSB'nin ilk etabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Sanayi odaklı teknoloji hamlesi başlıklı 10 proje arasında yer alan Dirinler Döküm'ün
rüzgar türbinlerinin yaklaşık 35 tonluk gövde parçasının üretileceği fabrikanın yer alacağını dile getiren Sadık Doğruer, Dirinler Grubu'na ait Lupamat ve Dirinler Makine'nin de Kınık OSB'ye taşınma düşüncesini dile getirdiklerini belirtti. Doğruer, şunları söyledi:

"Ana sanayi gelince yan sanayi ya da benzer iş kollarının da bölgemizi tercihinde artış yaşanıyor. Katmerciler'in 150 dönüm ön talebi oldu. Dimes aynı şekilde. Ülkemizin değişik bölge ve kentlerinden gida ve diğer sektörlerde yatırımcıların talepleri söz konusu. Yakın çevremizdeki OSB'lerle kıyaslandığında metrekare birim fiyatımız çok cazip. Komşu il, ilçelerde 600, 350, 200 lira gibi bizim 4 ila 10 katımız arası metrekare fiyatlar söz konusu. Bütçe dışında stratejik yeri, OSB yönetiminin pozitif tavrı Kınık'ı öne çıkariyor" dedi.

Sadik Doğruer ayrıca, Nisan 2021 itibariyle doğalgaz hattının da devreye gireceğini ve arzda yaşanabilecek olası sıkıntıların önüne geçildiğini söyledi.