Kira artış oranları Ağustos 2017 belli oldu!

 Kira artış oranları Ağustos 2017 belli oldu! Kira artış oranları Ağustos 2017 belli oldu!

Kiracılarla yapılan kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde kiracıya belli oranlarda zam yapılıyor. 2017 Ağustos ayında kiracılara yapılacak kira artış oranları belli oldu...Geçtiğimiz sene ve daha önceki senelerin Ağustos ayında kira sözleşmesi imzalayan ve feshetmeyen kiracılara yeni kira dönemi için yapılacak zam oranı belli oldu.


Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon oranlarına göre meskendeki kiracıya Ağustos ayında yüzde 10,94     oranında zam yapılabilecek. İşyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalma şartı ile zam yapılacak. 


Sözleşmede herhangi bir oran belirlenmemesi halinde mal sahibi işyerindeki kiracısına istediği oranda zam yapabilecek.


Kira artış oranları Ağustos 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,72 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,72, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,60, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,94 artış gösterdi.


Kira artış hesaplamalarında yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınıyor. Mevcut kira bedeli üzerinden bu oranda artış yapılıyor.


Ağustos 2017 kira artış hesabı örneği


2016 Ağustos ayında mesken kira sözleşmesi imzalayan ve sözleşmesi 2017'de yenilenen kiracının yeni kira bedelini hesaplayalım. Bu kiracının mevcut kira bedeli 1000 lira olsun. Kiracının yeni dönem kira bedeli 1000 lira üzerinden yüzde 10,94 oranının hesaplanması ile tespit edilebilecek.


Mevcut kira bedeli: 1000 lira


Zam oranı: yüzde 10,94


Zamlı bedeli: 109,4 lira


Zamlı kira bedeli: 1109, 4 liraKira artışına itiraz davası


Kiraya fazla zam yapılması halinde kiracılar kira bedelinin tespiti için dava açarak bu zamma itiraz edebiliyor.


Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabilir. Bu dava taşınmazın bulunduğu yerin Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılıyor. 


Ancak, bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte açıldığı ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla, izleyen yeni kira dönemi sonuna kadar açıldığı takdirde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı bağlar. 


Sözleşmede yeni kira döneminde kira bedelinin artırılacağına ilişkin bir hüküm varsa, yeni kira döneminin sonuna kadar açılacak davada mahkemece belirlenecek kira bedeli de, bu yeni dönemin başlangıcından itibaren geçerli olur.

 Özge ÖZDEMİR/Emlakkulisi.com