Kira artışı enflasyon oranı nasıl hesaplanır?

Kira artışı enflasyon oranı nasıl hesaplanır? Kira artışı enflasyon oranı nasıl hesaplanır?

Hem ev sahiplerini ilgilendiren, hem de kiracıları ilgilendiren kira artış oranlarına göre, kiralarda yüzde 19,39 zam yapılabilecek. Mayıs ayında kira sözleşmelerini yenileyecek olanlar için enflasyon rakamları açıklandı.Hem ev sahiplerini ilgilendiren, hem de kiracıları ilgilendiren kira artış oranları açıklandı. Verilere göre; kiralarda yüzde 19,39 zam yapılabilecek. 

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; 2019 yılının ilk aylarında konut kiralarının TÜFE'ye göre belirlenmesine karar verilmişti. TÜİK'in açıkladığı oranlara göre mayıs itibarıyla kira kontratını yenileyecek olan vatandaşlar, en fazla yüzde 19.39 zamlı kira ödeyecek. 

Peki 2019 Mayıs ayı kira artış zam oranı ne kadar? TUİK TEFE TÜFE kira artışı enflasyon oranı hesaplama nasıl yapılır?

Kira artışlarında yılbaşında yapılan düzenleme kapsamında, zam oranlarının belirlenmesinde Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yerine 12 aylık tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ortalaması zorunluluğu getirildi. Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE'nin dikkate alınmasıyla, ev kiralarında yapılabilecek azami zam oranı da düşüyor. Kirasını artıracak olanların, aradaki 10 puandan fazla farka dikkat edip, kira sözleşmelerine TÜFE üzerinden zam yapması gerekiyor. 

Kira artışlarında yılbaşında yapılan düzenleme kapsamında zam oranlarının belirlenmesinde Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yerine 12 aylık tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ortalaması zorunluluğu getirildi. TÜİK'in açıkladığı son verilere göre, TÜFE'de 12 aylık ortalamaya göre yüzde 19.39 arttı. Bu oran, mayıs ayında evsahiplerinin yıllık kira artışında dikkate alacağı azami oran olacak.

Kiracılar dikkat

Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE'nin dikkate alınmasıyla, ev kiralarında yapılabilecek azami zam oranı düşüş gösterecek. Daha önce kira artışlarında dikkate alınan Yİ-ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30.12 oranında yükselirken, TÜFE'deki artış ise yüzde 19.39 olacak. Kirasını artıracak olanların, aradaki 10 puandan fazla farka dikkat ederek, kira sözleşmelerine TÜFE üzerinden zam yapılmalı.

TAVAN NE OLUR?

Seçilen 19.39'luk oran, kira artışlarında tavan niteliğinde. Evsahipleri, kiracılarıyla bu oranın altında bir zamla da anlaşabiliyor. Ancak mayıs ayı itibarıyla sözleşme yenileyecekler için bu oranın üzerinde bir kira artışı yasal olmayacak. Bu ay itibarıyla kiralarına zam yapacak olanlar, 19.39'nun üzerinde bir kira zammı talebine karşı dava açabilir. Kira sözleşmesi devam edenler ise sözleşmenin yenileneceği tarih itibarıyla açıklanan TÜFE üzerinden kiralarına yapılacak azami zammı seçilecek.

NİSAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADARDI?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Mart döneminde 12 aylık TÜFE oranı 18,70 oldu. Yani Mart ayı itibari ile kira sözleşmesi dolan ve Nisan ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan kişiler için uygulanacak olan yıllık kira artış oranı yüzde 18,70 olarak uygulanacak.

KİRA ZAMMI HESAPLAMA ÖRNEĞİ

Mevcut kira bedeli: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 17,16
Zam bedeli: 171 lira
Zamlı kira bedeli: 1.171 lira
Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TÜFE Şubat 2019 Kira Artış Oranı: Yüzde 17,16
Şubat Ayı Kira Artış Oranı Tutarı: 171,60 Lira
Şubat Ayı Kira Artış Oranı Dahil Yeni Zamlı Kira Tutarı: 1.171,60 Lira