28 / 05 / 2022

Kira gelir vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman?

Kira gelir vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz kiralamalarından elde edilen gelirler belli koşullarda vergiye tabi tutuluyor. İki taksit halinde ödenebilen kira gelir vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman?Kira gelir vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince, taşınmaz kiralamalarından elde edilen gelirler belli koşullarda vergiye tabi tutuluyor. Gayrimenkul sermaye iradı olarak tanımlanan vergiyi, dönemin vergi için belirlenen istisna bedelini aşan gayrimenkul sahipleri ödüyor.


Kira gelir vergisi istisna bedeli her sene yeniden belirleniyor. Bu istisna bedeli, mesken ve işyerleri vergileri için ayrı ayrı tespit ediliyor. 


1 Ocak-31 Aralık 2013 tarihleri arasında mesken kiralamalarından 3.200 TL'nin altında gelir elde edenler, vergi ödemesinden muaf tutuluyor. Bu istisna bedelini geçenlerin beyanname vererek, vergi ödemeleri gerekiyor.


1 Ocak-31 Aralık 2013 tarihleri arasında elde edilen işyeri kira gelirinin her bir ortağın hissesine düşen miktarının 26.000 TL tutarı aşmaması durumunda, yine kişiler vergi ödemesinden muaf tutuluyor. Bu istisna bedelini geçenlerin beyanname vererek, vergi ödemeleri gerekiyor.


Gayrimenkul sermaye iradı, yılda iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin 1. taksiti Mart ayında ödendi. Peki, kira gelir vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman?


Kira gelir vergisinin 2. taksiti Temmuz ayında ödeniyor. Buna göre 1 Temmuz ile 31 Temmuz tarihleri arasında kira gelir vergisi mükelleflerinin ikinci taksit ödemelerini yapması gerekiyor.


Kira gelir vergisi tebliği!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com