03 / 10 / 2023

Kira gelir vergisi ikinci taksit dönemi!

Kira gelir vergisi ikinci taksit dönemi!

Taşınmazını kiraya veren kimselerin, yükümlü olduğu vergiler arasında kira gelir vergisi de bulunuyor. Verginin ilk taksiti Mart'ta ödendi. Peki, kira gelir vergisi ikinci taksit dönemi ne zaman?Kira gelir vergisi ikinci taksit dönemi!

Taşınmazını kiraya veren kimselerin, yükümlü olduğu vergiler arasında kira gelir vergisi de bulunuyor. Gayrimenkul Sermaye İradı olarak da bilinen bu vergiyi dönemin istisna bedelinden yüksek kira geliri elde edenler ödüyor.


Söz konusu istisna bedeli her sene yeniden belirleniyor. Ayrıca istisna bedeli, mesken ve işyerleri vergileri için ayrı ayrı tespit ediliyor. Vergi bir önceki sene içerisinde elde edilen kira geliri için ödeniyor.


Bu sene ödenecek kira gelir vergisi için 1 Ocak-31 Aralık 2013 tarihleri arasında mesken kiralamalarından 3.200 TL'nin altında gelir elde edenler, vergi ödemesinden muaf tutuluyor. 


Bu istisna bedelini geçenlerin beyanname vererek, vergi ödemeleri gerekiyor.


1 Ocak-31 Aralık 2013 tarihleri arasında elde edilen işyeri kira gelirinin her bir ortağın hissesine düşen miktarının 26.000 TL tutarı aşmaması durumunda, yine kişiler vergi ödemesinden muaf tutuluyor. Aynı şekilde bu istisna bedelini geçenlerin beyanname vererek, vergi ödemeleri gerekiyor.


Kira gelir vergisi ödemeleri, gelirin elde edildiği seneyi takip eden yılda iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin 1. taksiti Mart ayında ödendi. Peki, kira gelir vergisi birinci taksit dönemi ne zaman? Kira gelir vergisi ikinci taksit dönemi ne zaman?


Verginin beyanname teslimleri ve ilk taksit ödemeleri Mart ayında yapıldı. Kira gelir vergisinin 2. taksiti Temmuz ayında ödeniyor. Buna göre 1 Temmuz ile 31 Temmuz tarihleri arasında kira gelir vergisi mükelleflerinin ikinci taksit ödemelerini yapması gerekiyor.


Kira gelir vergisi tebliği!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com


Geri Dön