Kira pazarlıkları yatırımcıyı korkutmadı, 41 AVM yolda

Kira pazarlıkları yatırımcıyı korkutmadı, 41 AVM yolda Kira pazarlıkları yatırımcıyı korkutmadı, 41 AVM yolda

İnşaat ve proje halinde 126 yatırım bulunurken yılsonuna kadar 41 AVM'nin açılacağı Türkiye'de, aslan payını ise 17 AVM'yle İstanbul alacak

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Bu yılın ilk dört ayında açılan beş alışveriş merkezinden (AVM) üçü Türkiye'nin doğusunda yeralırken yatırımlarda yine aslan payını İstanbul alacak. Geçtiğimiz yılın sonlarında yüksek kiralar ve düşen cirolar nedeniyle AVM'ler perakendecilerin `eleştiri ok'larına hedef olurken, bazı yerlerde kepenklerin kapanmasına rağmen yatırımcıların AVM hevesi geçmemiş görünüyor. Özellikle toplamda 76 AVM'nin bulunduğu ve 'AVM enflasyonu yaşanıyor' eleştirilerine maruz kalan İstanbul'a bu yıl 17 AVM birden açılacak. Geçen yıl 56 AVM'nin açıldığı Türkiye genelinde ise bu rakam krize rağmen toplamda 46 olacak.

Bu yıl aralarında Aksaray, Bitlis, Kastamonu, Manisa, Şanlıurfa ve Sivas'ın da bulunduğu şehirlerin katılımıyla Türkiye'de AVM'lerle tanışan şehirlerin sayısı da 42'ye yükseldi.

İnşaat halinde 126 yatırım var

Soysal Alışveriş Merkezleri Kataloğu 2009'a göre bu yıl faaliyette olan AVM sayısının Türkiye genelinde 223'e ulaşması beklenirken krizin inşaat ve proje halindeki AVM'lerin açılışlarını yavaşlattığı görülüyor. Geçen yıl 133 olan inşaat ve proje halindeki AVM sayısının bu yıl 126'da kaldığı gözleniyor. Bu yıl sonuna kadar 17 AVM'nin açılacağı İstanbul'u, 6 AVM açılışıyla Ankara, 3 AVM'yle İzmit izlerken Kahramanmaraş ve Mersin'de 2, Adapazarı, Antalya, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Isparta, Karabük, Kayseri, Nevşehir ve Trabzon'da 1'er AVM hizmete girecek.

Kiralanabilir alan da 4.6 milyon metrekareden 2012'de 8.9 milyon metrekareye yükselecek.

Krizde `çocuk' alanları artırıldı

Kriz sürecinde hem ziyaretçi sayısını artırmak hem de ziyaretçilerin içerde geçirdikleri süreyi uzatmak için AVM'lerin alışveriş dışındaki etkinlik alanlarını da fazlalaştırdığı görülüyor. Geçen yıl yüzde 69 seviyesindeki çocuk oyun alanları bu yıl yüzde 74'e çıkarken sinema salonlarının oranı aynı kaldı. Buz pateni, bowling gibi etkinliklerin de payı artırılmış durumda.

Ankara metrekarede lider

Bin kişiye düşen toplam kiralanabilir alan bakımından  Ankara  167 metrekareyle liderliği kimseye kaptırmıyor. Bu şehri 144 metrekareyle İstanbul izlerken, Denizli 125 metrekareyle üçüncü, Eskişehir ise 123 metrekareyle dördüncü sırada yer alıyor. En düşük rakam ise üç metrekareyle Çanakkale'de.

41 AVM'nin 8'si outlet

Bu yıl Türkiye genelinde 41 AVM'nin açılması planırken bunların 8'si özellikle son dönemde yatırımcıların ve perakendecilerin nakit dönüşümünü hızlandırması açısından büyük rağbet gösterdiği 'outlet' tipi AVM'ler olacak.

2009 sonuna kadar açılacak AVM'ler

Sangarius AVM Adapazarı

Akcenter AVM Ankara

Etipark Outlet Center Ankara

Gordion AVM Ankara

Kentpark AVM Ankara

Keyf-i Divan Ankara

Via/Life Fashion Outlet Ankara

Özdilekpark Antalya

Nilpark AVM&Ofis Bursa

Erzurum AVM Erzurum

Lapis Outlet Gaziantep

Antakya AVM Hatay

Isparta İYAŞ Park Outlet AVM Isparta

212 İstanbul İstanbul

CarrefourSa Bahçelievler AVM İstanbul

Deepo İstanbul AVM İstanbul

Demirören AVM İstanbul

Ekinoks Beylikdüzü İstanbul

Forum İstanbul İstanbul

Güzelşehir AVM İstanbul

İstanbul Sapphire İstanbul

M1 Meydan Merter AVM İstanbul

Pelican Mall AVM İstanbul

Pendorya AVM İstanbul

Perla Vista AVM İstanbul

Real Fulya AVM İstanbul

Verde Molino AVM İstanbul

Metronom AVM İstanbul

Armina AVM İstanbul

Gebze AVM İstanbul

Arasta Park AVM İstanbul

İzmit AVM İzmit

Arneila AVM Kahramanmaraş

Arsan Outlet Center Kahramanmaraş

Kares AVM Karabük

Boydak Mağazacılık Parkı Kayseri

Soli Center Mersin

Tarsus Regma Outlet AVM Mersin

Forum Kapadokya Nevşehir

Trabzon Cevahir Outlet Trabzon

Hale TÜZÜN /Vatan

pus