Kira sertifikası ihracı arttı!

Kira sertifikası ihracı arttı! Kira sertifikası ihracı arttı!

Kira sertifikası (sukuk) yani varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen ve sahiplerinin bu varlık veya haktan elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan, faizsiz bankacılık ilkelerine uygun menkul kıymetleri arttı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre kira sertifikası, varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen ve sahiplerinin bu varlık veya haktan elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan, faizsiz bankacılık ilkelerine uygun menkul kıymetleri arttı.

Albaraka Türk, 98 gün vadeli 250 milyon TL tutarında kira sertifikası gerçekleştirdi. Böylece Albaraka Türk'ün 2018 yılı içinde toplam sukuk ihracı 2.1 milyar TL'ye ulaştı. 

Kuveyt Türk son olarak gerçekleştirdiği kira sertifikası ihracını, gelen 640 milyon TL'lik talep üzerine toplam 600 milyon TL olarak tamamlandı. Kuveyt Türk, yılbaşından bu yana 4.3 milyar TL'lik kira sertifikası ihracı yaptı. 

Türkiye Finans'ın iştiraki TF Varlık Kiralama'nın 440 milyon lira değere ulaşan kira sertifikası ihracı, Ekim ayında 95 gün vadeli olarak yurt içi piyasaya sunuldu. Türkiye Finans, bu yıl toplam 2.9 milyar ihraç tutarına ulaştı.

Vakıf Katılım, iştikari Vakıf Varlık Kiralama aracılığı ile 300 milyon TL tutarında, 107 gün vadeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Vakıf Katılım 2018 yılı içerisinde bugüne kadar toplamda 3 milyar TL'lik kira sertifikası ihracını tamamladı ve tedavülde yaklaşık 1.6 milyar TL'lik kira sertifikası bulunuyor. 

Ziraat Katılım, 175 milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracını tamamladı. Ziraat Yatırım Menkul Değerler aracılığıyla eylül ayında gerçekleştirilen ihraç ile 92 gün vadeli 175 milyon TL fonlama temin etmiş oldu. 
 

Kira sertifikası ihraç haberleri için tıklayın

pus