Kira yardımı ve taşınma desteği yardımı nasıl alınır?

Kira yardımı ve taşınma desteği yardımı nasıl alınır?Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ödemeleri arasında yer alan kentsel dönüşüm kira yardımı ödemeleri devam ediyor. Bakanlık düzenli olarak ödenen kira yardımlarına ek olarak bir defalığına taşınma desteği yardımı da yapıyor. Peki kiracılara verilen yardımdan kimler yararlanabiliyor? İşte koşullar...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ödemeleri arasında yer alan kentsel dönüşüm kira yardımı ödemeleri devam ediyor. Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre; 2020 yılında devlet tarafından yapılan kira yardım aramaları arttı.  Bakanlık kiracılara düzenli olarak kira yardımında bulunurken bir defaya mahsus taşınma desteği yardımı da yapıyor. 

Bakanlık tarafından verilen kira yardımı ve taşınma desteği kapsamında bazı başvuru koşulları yer alıyor. Buna göre kentsel dönüşüm dahilinde evinden ayrılan vatandaşlara, taşınma desteği adı altında belirlenen illere göre en düşük  bin 430 TL ve en yüksek 2 bin 350 liralık taşınma yardımı desteği ödeniyor.

Taşınma desteğine başvuru yapan kiracıların yardım alabilmesi için evinin kentsel dönüşüm kapsamı altında riskli yapı olması nedeni ile yıkılması zorunluluğu bulunuyor. 

Başvuru nasıl yapılıyor? 

Devlet tarafından yapılan yardımdan yararlanmak isteyen kiracılar başvuru koşullarını karşılaması halinde işlem yapmaları gerekiyor. 

Kentsel dönüşüm dahilinde yıkım kararı alınan konutun,  tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu il sınırları içerisinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlükleri ile Belediyeler üzerinden gerekli evraklar ile başvuru yapmaları gerekiyor.

Devlet tarafından ödenen kira yardım tutarı kentsel dönüşüm projeleri için riskli yapı belgesi alındıktan sonra ödenmeye başlanıyor.  Başvurular da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri ile belediyeler üzerinden kabul ediliyor. 

Kira yardımı ne zaman başlıyor? 

Tahliye kararı ile yıkım kararı işlemlerinin başlaması ardından kira yardımı da başlıyor.

Ne kadar süre veriliyor? 

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında, riskli yapılarda oturanlara 18 ay kira yardımı veriliyor.  Bakanlık tarafından ilan edilen riskli ve rezerv yapı alanlarında dönüşüm yapılıyorsa bu süre 36 aya kadar çıkabiliyor. Ek olarak kira yardımı anlaşma ile tahliye edilen binalara yapılıyor. Mülkiyetini belgelemeyenler ise bu yardımdan yararlanamıyor. 

Kira yardımı almak isteyenlerin tahliye kararı sonrasında en geç 1 yıl içerisinde başvuru yapması gerekiyor. İstanbul,  İzmir  ve Bursa'da Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri'ne diğer illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne gerekli belgeler ile dilekçe verilerek başvurular gerçekleşiyor. Ev sahibi ve kiracılar için farklı belgeler talep ediliyor. Gerekli belgeler bakanlığın web sitesinde belirtiliyor.

Konut hesabı nedir? 

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar devlet tarafından belirlenen bankalara giderek konut hesabı açtırıyor. Açtığı hesaba düzenli olarak yatırılan paraya da 'konut hesabı' deniliyor.  

Kiracılar dikkat! Devletten kira yardımı nasıl alınır?