Kiracılar dikkat! Haklarınızı öğrenin!

Kiracılar dikkat! Haklarınızı öğrenin!

Ev sahibiniz kira kontratının bitiminden önce kira sözleşmesinde belirtilen şekilde kira sözleşmesi fesh edilmediyse, sözleşme aynı şartlarla 1 yıl daha uzamış sayılıyor.


Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal, bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Uzun süredir kiracısı olduğum ev sahibiyle sorun yaşıyorum. Kontrattaki gibi her yıl zam yapıyorum. Şimdi evden çıkmamı istedi. Haklarım neler?'' sorusuna cevap verdi. İşte o yazı...

Uzun süredir kiracısı olduğum ev sahibiyle sorun yaşıyorum. Kontrattaki gibi her yıl zam yapıyorum. Şimdi evden çıkmamı istedi. Haklarım neler?

Ev sahibiniz kira kontratının bitiminden önce kira sözleşmesinde belirtilen şekilde kira sözleşmenizi fesh etmediyse, bu sözleşme aynı şartlarla 1 yıl daha uzamış sayılacaktır. Dolayısıyla kira sözleşmeniz aynı koşullarla 1 kira dönemi daha uzadı. Kira sözleşmesinden kaynaklanan sorumluluklarınızı yerine getiriyorsanız (örneğin kirayı belirtilen sürelerde düzenli bir şekilde ödüyorsanız); ev sahibiniz sizin aleyhinize tahliye davası açsa dahi bu dava genel olarak reddedilecektir.

Sizin kira ilişkiniz nedeniyle herhangi bir dava açmanıza gerek yoktur. Hakaret konusunda ise suç duyurusunda bulunabilir ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus, suç duyurusunda bulunmak için hakareti öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 aylık şikayet süreniz bulunmaktadır.
Bu süre hak düşürücüdür, geç kalmanız halinde savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verecektir...

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Sözleşme deyip geçmeyin!

Kira sözleşmesi bittikten sonra kiracı tahliye edilebilir mi?