04 / 07 / 2022

Kiracıyım evden çıkmak istemiyorum, ne yapabilirim?

Kiracıyım evden çıkmak istemiyorum, ne yapabilirim?

Son zamanlarda oturdukları evden çıkmak istemeyen kiracılar "Kiracıyım evden çıkmak istemiyorum, ne yapabilirim?" sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte tahliyesi istenilen kiracı hakları...Konut kiralamalarında kiracı ve ev sahipleri zaman zaman sorun yaşayabiliyor. Kimi zaman kira bedelinin tahsilinde sorun yaşayan mal sahipleri kimi zaman da kiracının tahliyesinde birtakım problemler yaşayabiliyor. Ancak mal sahipleri her zaman haklı olmayabiliyor. İki tarafın da hak ve sorumlulukları Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor.

Kiracıyım evden çıkmak istemiyorum, ne yapabilirim?

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme oluyor. Bu sözleşmeyi imzalayan tarafların kanuna göre hareket etmeleri gerekiyor. Aksi halde taraflar hakimin müdahalesini talep edebiliyor.

Son zamanlarda konut kiralamalarında yaşanan sorunlar "tahliye" nedenli oluyor. Ev sahipleri çeşitli nedenlerden dolayı kiracılarından çıkmasını isterken, kiracılar oturdukları evden çıkmak istemeyebiliyor. Peki, siz de "Kiracıyım evden çıkmak istemiyorum, ne yapabilirim?" diye soruyorsanız işte yanıtı...