18 / 08 / 2022

Kirayı bankaya yatırma zorunluluğu 2017!

Kirayı bankaya yatırma zorunluluğu 2017!

Kirayı bankaya yatırma zorunluluğunun kapsamı geçtiğimiz günlerde genişletildi. Peki, hangi kiracıların kira bedelini banka aracılığı ile ödemesi gerekiyor. İşte kirayı bankaya yatırma zorunluluğu 2017..Kira bedelinin banka aracılığıyla ödenmesiyle ilgili karar, 2008 yılında alındı. 29 Temmuz 2008 tarihinde 26951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince kira bedelinin belli bir miktarı aşması halinde kiranın banka üzerinden ödenmesi gerekiyor.


Söz konusu sınır konutlar için belirlenmiş olup, 500 TL sınırının üstündeki gelirlerin banka aracılığı ile ödenmesi gerekiyor. Ancak işyerlerinde herhangi bir sınırlama olmadan kira gelirinin ne olursa olsun banka aracılığı ile ödenmesi gerekiyor.


Bankanın kiraya ödenmesi ile ilgili tebliğ esasları şu şekilde;

-Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,

             

- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların

             

kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin 1/11/2008 tarihinden itibaren banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunluluğu getirilmiştir."


Kirayı bankaya yatırma zorunluluğunun kapsamı geçtiğimiz günlerde genişletildi. 9 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile günlük konut kiralamalarına banka zorunluluğu getiren uygulama 1 Temmuz itibari ile yürürlüğe girdi.


Böylece konutlarda haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi zorunlu oldu.


Artık günlük ve/veya haftalık kiralama bedeli ne olursa olsun tüm kiralamalarda ödeme banka aracılığı ile yapılacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com