Kızılay'ın 6 bin gayrimenkulü 6 şirkete devredildi!

Kızılay'ın 6 bin gayrimenkulü 6 şirkete devredildi! Kızılay'ın 6 bin gayrimenkulü 6 şirkete devredildi!

Kızılay Yatırım Holding bünyesinde yer alan 6 farklı şirkete, kurumun bütün gayrimenkulleri devredildi. 2018 yılında 4 milyar 581 milyon liraya ulaşan gelirin yönetimi, bu şirketlere geçti.Kızılay Yatırım Holding bünyesinde altı farklı şirket olduğu kaydedildi. Kızılay Yönetim Kurulu kararı ile kurulan “Kızılay Yatırım Holding’in” beş yöneticisi Genel Başkan, genel başkan yardımcıları, genel sekreteri ve genel müdür düzeyinde olmak için Kızılay içinden, iki yönetici ise dışarıya verildi. Tüm şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’a diğer yönetim kurulu üyeleri için belirleme yetkisi verildi. Kurulan şirketlere faaliyet alanlarına göre çadır fabrikaları, maden suyu fabrikaları, hastaneler ve 6 binin üzerinde gayrimenkul devredildi. 2018 yılı sonunda 4 milyar 581 milyon TL’ye denk gelen gelir büyüklüğünün yönetimi bundan sonra yeni kurulan şirketlerine olacak.

KATMA DEĞER İMKANI BULUNAMAMIŞ

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; firmaların nedeni “Gelişim açısından kısır döngü içerisinde bulunulması ve katma değer imkanı bulunmaması” olarak açıklandı. Kurulan şirketler Kızılay Yönetim Kurulu’na bilgi vermeden veya izin almadan yatırım, harcama veya satış işlemi yapabilecek. Şirketlerin yönetim kurulu üyeleri de olan Kızılay Yönetim Kurulu Üyeleri şirketlerden de “Huzur hakkı” adı altında ücretler verilecek.

MADEN SUYU FABRİKALARI

Holdinge bağlı altı şirketten biri olan Kızılay İçecek Şirketi’ne tüm maden suyu fabrikaları devredilerek işletme hakkı verildi. Şirkete devredilen fabrikalar arasında toplam yıllık şişeleme kapasitesi bir milyar 100 bin olan Afyon ve Erzincan Maden Suyu Fabrikaları yer alıyor.

ALTI BİN GAYRİMENKUL

Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Şirketi’ne de Kızılay’ın altı binin üstünde bulunan gayrimenkulü devredildi. Devirle yapılacak işlemler için Kızılay Yönetim Kurulu kararı aranması zorunluluğu olmazken, gayrimenkuller arasında  Ankara  Kızılay Meydanı’nda bulunan Kızılay AVM, otoparklar ve Kızılay’a bağışlanan çok sayıda bina, arsa ve dükkân da yer alıyor. Yeni kurulan şirketler arasında bulunan Kızılay Sağlık Şirketi’ne ise Kızılay’ın hastaneleri devredildi. Devredilen hastaneler arasında Altıntepe Tıp Merkezi, Bakırköy Kızılay Niyazi Mete- Ali Rıza Mete Tıp Merkezi ve Türk Kızılayı Özel Kartal Hastanesi bulunuyor. Hastanelerin işletme hakları ile beraber mülkleri de Kızılay Sağlık Şirketi’nde bulunuyor.

Kızılay Çadır Ve Tekstil Şirketi’ne ise Etimesgut’ta yer alan Kızılay Çadır Fabrikası çalışanlar ve mülkleriyle beraber devredildi. Kızılay tarafından kurulan şirketler arasında Kızılay Kültür Ve Sanat Şirketi ile Kızılay Sistem Yapı Şirketi de bulunuyor.