Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi raporu açıklandı!

Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi raporu açıklandı!İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 41 şehrindeki lüks konutların fiyatlarına ilişkin hazırladığı raporu yayımladı.


 

Knight Frank'ın Birincil Küresel Kentler Endeksi 2017 üçüncü çeyrek raporu göre, İstanbul konut fiyat artış liginde 38'inci sıraya geriledi. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, son bir yılda lüks konut fiyatlarının yüzde 4.8 düşüş gösterdiği İstanbul'da, 2017 yılının ilk yarısında fiyatlar yüzde 0.8, üçüncü çeyreğinde ise yüzde 0.2 artış gösterdi.

 

ÇİN ŞEHİRLERİ ZİRVEDE

 

Merkezi Londra'da yer alan ve dünya çapında 417 ofisi bulunan Knight Frank'ın raporuna göre bir yılda ev fiyat­larının yüzde 36.3 artış gösterdiği Çin'in Guangzhou kenti endekste 1. sırada yer aldı. Yüzde 14.9'luk artışla Şangay listenin 2. sırasında yer bulurken, 3. ise yüzde 14.5'luk artışla Güney Afrika'nın başkenti Cape Town oldu.

 

İspanya'dan Madrid yüzde 11.9'luk fiyat artışıyla 4., Kanada'dan Toronto ise 11.5'lik artışla 5. sırada yer buldu. Madrid'den sonra Avrupa'da konut fiyatlarının en çok yükseldiği kent ise  yüzde 11.3 ile Paris olurken, bu kenti yüzde 7.3'lük artışla Berlin takip etti.

 

2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre konut fiyatlarının en fazla gerilediği şehir ise yüz­de 9.8'lik düşüşle Moskova oldu. Rusya'dan Saint Petersburg yüzde 7'lik düşüşle konut fiyatlarının en çok gerilediği 2. kent oldu.

LONDRA'DA GERİLEME DEVAM EDİYOR


Brexit oylamasından sonra İngilte­re'de ortaya çıkan siyasi ve ekonomik türbülans konut fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi'nde İs­tanbul'un hemen üstünde, 37'nci sırada yer alan finans ve ticaret merkezi Lond­ra'da ev fiyatları bir yılda yüzde 4.6 oranında düş­tü. Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi'ne göre 41 şehrin ortalaması alındığında fiyat artışı ise yüzde 4.4 oldu. 26 şehirde fiyat artışı görülürken, 13'ünde isedüşüş yaşandı. Monako ve Roma' da ise fiyatlar değişiklik göstermedi.


MÜDAHALE YAVAŞLATTI


– Çin'de hükümetin aldığı önlemler çerçevesinde konut fiyat artış hızındaki yavaşlama devam ediyor.– Konut kredisi kullandırma kurallarının sıkılaşması ve ilave vergilerle Avustralya'da Sidney ve Melbourne şehirlerinde lüks evlerin prim oranlarında azalma gözlemlendi.

– Avrupa'da yerli ve yabancıla­rın yatırım amaçlı veya ikincil ev yatırımları Madrid, Paris ve Ber­lin gibi şehirlerde lüks ev fiyatları­nın metrekare bazında ortalama 12 bin / 18 bin Euro seviyesine çıkmasına sebep olurken, Zürih, Viyana ve Cenevre gibi üst gelir grubunun gözdesi kentlerdeki fiyat düşüşü ise dikkat çekiyor.

– ABD'de San Francisco yüzde 5.5, Los Angeles yüzde 4.4, Miami yüzde 2.6, New York 2.3'lük artış oranıyla konut endeksindeki sıralamasındaki yerlerini koruyor.