Kocaeli Başiskele'ye 1 milyon TL’lik yatırım!

Kocaeli Başiskele'ye 1 milyon TL’lik yatırım!Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin cazibe merkezi olan Başiskele ilçesinde yer alan yağmursularını kontrol altında bulundurmak için Ilıca, Damlar ve Hamam derelerinde ıslah çalışması yapıyor.Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin cazibe merkezi olan Başiskele ilçesinde yer alan yağmursularını kontrol altında bulundurmak için Ilıca, Damlar ve Hamam derelerinde ıslah çalışması yapıyor.


Küresel ısınma ile birlikte ani yağışların yaşandığı bölgemizde, yağmursularını kontrol altına almak için de yatırımlar yapılıyor. Son 12 yılda il genelindeki onlarca derede ıslah çalışması yapan İSU Genel Müdürlüğü, yatırım programı kapsamında yağmursuyu ile dere ıslahı yatırımlarını sürdürüyor.


Başiskele ilçesinde de birçok dere ıslah çalışması yapan Kurum, ilçenin Başiskele Bahçecik ve Yeniköy bölgelerinde yer alan Ilıca, Damlar ve Hamam derelerinin belirli bölgelerinde ıslah çalışmasına bir süre önce başladı. Çalışmalar kapsamında Ilıca bölgesinin yüzey sularını Ilıca deresine aktarmak için 2 metre çapında beton boru kullanılarak yağmursuyu hattı inşa ediliyor. Ayrıca, Hamam deresi ile Damlar derelerinde taş kesitli ıslah çalışmaları yapılacak.


Bölgenin yağmursularını kontrol altına almak ve altyapı problemine son vermek için üç derede toplam 600 metre yağmursuyu ve dere ıslahı gerçekleştirilecek. Dört ayda tamamlanacak proje 1 milyon TL’ye mal olacak.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi