Kocaeli Cedit için yıkım ihalesi!

Kocaeli Cedit için yıkım ihalesi!Kocaeli Cedit'te yapılacak kentsel dönüşüm projesi için tahliyeler ve kira yardımları devam ediyor. Proje için 24 Kasım'da yıkım ihalesi gerçekleştirilecek. 


Kocaeli’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile hak sahipleri arasındaki anlaşma oranı yüzde 93 oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın “Gövdemi altına koydum” dediği projede toplam anlaşılan arsa payı 80 bin 62 metrekareye çıktı. Kentsel dönüşümde uzlaşma oranında bir Türkiye rekorunun yaşandığı Cedit’te yıkım ihalesi 24 Kasım’da yapılması hedefleniyor. Cedit’te hak sahiplerine kira ödemeleri de başladı.

CEDİT’TE TEBLİGATLAR GÖNDERİLDİ

İhalesi 14 Eylül’de gerçekleşen Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde konutların bir an önce yapinş edilmesi için en kısa sürede TOKİ’ye yer teslimi yapılması hedefleniyor. Bu nedenle Büyükşehir tarafından Cedit Projesi için görevlendirilen personel, projenin bir an önce başlaması için yoğun bir şekilde çalışıyor. Hak sahipleriyle yapılan görüşmelerin yanı sıra tahliye tebligatları da ulaştırılıyor.

Kocaeli Cedit için yıkım ihalesi!

HAK SAHİPLERİYLE YÜZDE 93 ORANINDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Yüzde 67’lik kısmı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilen Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde taraflar arasında uzlaşı yapılıyor. Vatandaş memnuniyetinin öncelikli olduğu uzlaşmanın kısa sürede tamamlanarak başlayan yıkım işlemlerinin hızlı bir şekilde tamamlanması hedefleniyor. Şu an itibariyle yüzde 93 oranındaki anlaşma oranı Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projelerinde ulaşılan en büyük oran olarak gösteriliyor.

KİRA ÖDEMELERİ BAŞLADI

İtfaiye ya da ambulansın dahi giremediği çarpık kentleşmenin çokolduğu  Cedit’te inşa edilecek olan 1105 konut için yüz yüze görüşme yapılan hak sahibi sayısı 1.664 kişiye ulaştı. Hak sahiplerinden kira yardımı başvurusu kabul edilen 612 hak sahibine kira yardımları yapılmaya başlandı.

61 BİNA YIKILDI, 88’İ YIKIMA HAZIR

Büyükşehir Belediyesi, hak sahipleri ile sözleme imzalama işlemlerine devam ediyor. Toplam uzlaşılan alan 80.062,07 metrekareye geldi. Ödenecek toplam bedel ise 30 milyon TL oldu. Toplam bağımsız birim sayısının 1209 olduğu Cedit’te 494 adet bina bulunuyor. Bunlardan 61 adet binanın yıkım işlemi bitti. 51 bina tahliye edildi, 88 bina ise yıkıma hazır hale getirildi. Tebligat süresi sürem 203 adet bina bulunuyor. Cedit Mahallesindeki eski yerleşim yerlerinin tamamının 03 Ocak 2022 tarihine kadar tahliye edilmesi hedefleniyor. 

Kocaeli Cedit için yıkım ihalesi!

BEDELİ KARŞILIĞI ANLAŞILAN KİŞİ SAYISI 415

Cedit Mahallesi’nde uzun senelerdir yaşayan konut ve hak sahiplerinin yanı sıra sadece arsa payı olan şahıslar da bulunuyor. Arsa payı bulunan şahıslarla bedeli karşılığında anlaşıldığı için TOKİ’nin yapacağı projeden daire alma hakları yok. Aynı şekilde projeden daire almak yerine bedel karşılığında uzlaşma isteyen hak sahipleri de mevcut. Bu sebeple 1684 hak sahibinin göründüğü Cedit Mahallesi’nde yapılacak yeni ve modern konutlarda sadece 1105 adet konut yer alıyor. Bugüne kadar bedeli karşılığında anlaşılan hak sahibi sayısının ise 415 olduğu belirtiliyor. 

1105 DAİRE YAPILACAK

Proje dahilinde 1105 daire ve ticari alan yapılacak. Daireler 2+1 ve 3+1 olarak yapılacak ve yatay mimari göz önüne alınacak. Konutlar arazinin ve kentin siluetini bozmayacak şekilde  yapılacak. 1675 hak sahibini ilgilendiren dönüşüm dahilinde hazırlanan proje maketi de hak sahiplerine sergilenmişti. Projenin maketi Kadıköy Mahallesi’ndeki Katlı Otopark’ta yer alan Büyükşehir Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Proje Ofisi’nde sergileniyor.

İzmit Cedit'te yıkımlar başladı!